doğa calven cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun’da Köylülerin Zaferi! Mahkeme Kararı Bozdu

Samsun'da Köylülerin Zaferi! Mahkeme Kararı Bozdu789
Daha Fazla Göster

Samsun’da Köylülerin Zaferi! Mahkeme Kararı Bozdu Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne kurulan biyokütle enerji santrali ile ilgili yöre sakinlerinin açtığı davada 3. İdare Mahkemesi ‘ÇED gerekli değildir’ kararını bozdu

28 santral 1 Ana Manşet

Samsun’un Çarşamba İlçesi’ndeki biyokütle enerji santrali ile ilgili 3. İdare Mahkemesi’nde görülen ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali istemiyle, yöre halkı tarafından açılan dava sonuçlandı. Karar 3’e 2 iptal edilerek, ‘ÇED gereklidir’ kanaatine varıldı.

28 santral 2 Ana Manşet

MAHALLELİ DAVA AÇMIŞTI
Çarşamba İlçesi’ndeki tartışmalı santralle ilgili Eğercili Mahallesi sakinlerinden Yaşar Pektaş ve Seyfettin Batcı’nın açtığı ve Elektrik Mühendisleri Odası ile Ziraat Mühendisleri Odası’nın da müdahil olduğu Samsun 3. İdare Mahkemesi’nde görülen dava ile ilgili kararda “Tesisin hava kirliliği ve kontrolü, flora, fauna, meteoroloji ve özelllikle hidrolojik ve hidrejeolojik olarak tesis için kullanılacak su kaynağının belirli ve tutarlı olmadığı, proje kapsamında ihtiyaç duyulan suyun temini için açılacak sondaj kuyusu ya da kuyularının çevrede yaşayan köy/mahalle halkının içme, kullanma ve tarım arazileri için gerekli su
kaynakları üzerinde oluşturacağı olumsuz etkilerin ne tür önlemler alınmak suretiyle giderileceğinin ortaya konulmadığı anlaşılarak, “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir (ÇED)” kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşıldı” denildi.

28 santral 3 Ana Manşet

‘BUGÜN NİŞAN, DÜĞÜN YAKIN’
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yöre sakinlerinden ve Çarşamba Çevre ve Çiftçi Derneği Sözcüsü Murat Şenel, “Adaletin bir şekilde tecelli edeceğine inancım sonsuzdu. Türk adaleti de beni, yanıltmadı. Ovamıza, sahip çıkmamız lazım. Özellikle küresel iklim değişikliğindeki sıkıntıdan dolayı, bu gibi tesislerin, tarım alanlarından kaldırılması lazım. Cumhurbaşkanımızın yeşil ekonomi hamlesinin içerisinde çevreye oldukça duyarlı yatırımların yapılması gerekiyor. Bu yatırım tamamen çevreye zararlı ve Cumhurbaşkanımızın da talimatlarına aykırı. O yüzden yerinde bir karar diyorum. Danıştay’ın da aynı şekilde karar vereceğini düşünüyoruz. Bu nişan günü düğün günü yakın” diye konuştu.

Merve İLHAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir