Samsun’da Koronavirüsün Gölgesinde 1 Mayıs: Emekçiler İnsanca Yaşamak İçin Haykırdı

samsunda-emekciler-insanca-yasamak-icin-haykirdilar
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Koronavirüsün Gölgesinde 1 Mayıs: Emekçiler İnsanca Yaşamak İçin Haykırdı Samsun’da “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” sosyal mesafeye dikkat edilerek, tam kapanma dolayısıyla erken kutlandı

Samsun’da “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” koronavirüs nedeniyle ve tam kapanma süreci öncesi erken kutlandı. İşçi ve memur konfederasyonlarının temsilcileri salgın nedeniyle zor günler geçirildiğini ve işsizliğin giderek büyüdüğünü belirterek sorunlara çözüm istedi.

WhatsApp Image 2021 04 29 at Samsun

1 MAYIS DAYANIŞMA GÜNÜ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) Samsun temsilcilerinin katılımıyla “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” nedeniyle koronavirüs gölgesinde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, sendika üyeleri ve temsilcileri de katıldı.

WhatsApp Image 2021 04 29 at Samsun

KORUMASIZ TAM KAPANMA

“Pandemi ve kötü yönetim en çok dar gelirlileri ve bu ülkenin ekonomisini sırtlayan işçi kesimini etkilemiştir” diyen Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Fundan Furtun, “Maalesef Türkiye Cumhuriyeti pandemi ile mücadelede sınıfta kaldı. Alınan her tedbir yarım yamalak olduğu için uzun vadede kayıplar kazançlarının yanında çok daha fazla olmuş kbu ülkenin insanları basiretsiz yönetim anlayışının bedelini canıyla ödemiştir. Aşılama mutlaka hızla yaygınlaştırılmalı, ve herkesi kapsamalıdır. Belli bir sayıdan fazla işçini biraraya geldiği yerlerde de özel havalandırma yarı veya tam kadro dönüşümlü kurala bağlanmalıdır. İşyerlerine servis tesis etme mecburiyeti getirilmelidir. Ekonomik destek olmaksızın korumasız ve aşısız tam kapanma yetersizdir, eksiktir çözüm değildir” diye konuştu.

WhatsApp Image 2021 04 29 at Samsun

DEVASA İŞSİZLİK VAR

Türk-İş Samsun İl Temsilcisi Şaban Çılgın, Koronavirüs sürecinde sendikasız, örgütsüz, güvencesiz işçiler ya işsizliğe ya da yoksulluğa mahkum olduğunu belirterek, “Devasa boyutlara gelen işsizlik sorunu resmi verilere bile yansıdı, görünür oldu. Ama çalışır gözüken ve fakat ücretsiz izine çıkarılan milyonlarca emekçinin yaşamlarını asgari ücretin yarısı bir gelirle nasıl sürdürecekleri sorusu yanıtsız kaldı Kısa çalışma ödeneği uygulaması, salgın boyunca güçlendirilerek sürdürülmelidir. Ücretsiz izine çıkarılan emekçilere yeterli gelir desteği sağlanmalıdır. Kamuoyunda “Kod 29″ olarak da bilinen bu muvazaalı uygulama ortadan kaldırılmalıdır. Salgının yayılım hızıyla aşılama hızı arasındaki dengesizlik mutlaka giderilmelidir. Fabrikalarda, bürolarda, her türlü kalabalık ortamda, fiziki temasın yoğun olduğu yerlerde çalışan emekçiler aşı programındaki öncelikli kapsama alınmalıdır. Salgınla mücadelede sorumluluğun bireylere bırakıldığı bir yaklaşımdan, etkin ve önleyici toplumsal yaklaşıma geçilmesi bir zorunluluktur” dedi.

WhatsApp Image 2021 04 29 at 12.53.11 Samsun

HERKESE AŞI HERKESE DESTEK

Kesk Dönem Sözcüsü Arzu Topaloğlu, herkese eşit gelir desteğinin sağlanması gerektiğini belirterek, “Bugün ‘tam kapanma’ diye sudukları önlem paketinde işçi sınıfının ve halk sağlığını ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalışıyorlar. Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunun işe gitmeye, insanlarımız çökmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor. Tam kapanma dedikleri önlemlerde biz yokuz. Çalışanlar hastalanmaya çalışmayanlarda açlığa mahkum ediliyor. Pandemi sürecince sınıfsal eşitsizliklerin yanında toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşiyor. Herkese aşı ve gelir desteği sağlansın. Çalışırken hastalanan emekçiler için Kovid-19 iş kazası meslek hastalığı olarak kabul edilsin. ‘Kod 29’ ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin. Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın. 2020 1 Mayıs’ta ifade ettiğimiz gerçek, 2021 de çok daha bir biçimde ortadadır. Bu yüzden yaşamı ve gezegeni tehdit eden, büyük bir felakete dönüşmüştür. Umudumuz birliğimizde, mücadelemizde ve dayanışmamızdadır” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 04 29 at 12.53.13 Samsun

ASGARİ GELİR DESTEĞİ SAĞLANMALI

Zor günlerden geçtiklerini ifade eden DİSK Karadeniz Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası Başkanı Mutlu Karabacak, “Herkes evine kapanırken bizler çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Her türlü bulaş riskine rağmen sürdürdüğümüz kamu hizmeti ile kentleri yaşatıyoruz. İnsanlığın ve ülkemizin geleceği için herkese ücretsiz aşı hakkı, güvenlik hakkı, belediye ve şirket işçilerine kadrosu ve eşit haklar eşit ise eşit ücret kamusal, nitelikli, parasız ve erişilebilir sağlık ve eğitim, salgında iş ve gelir kaybına uğrayan işçilere ve hanelere asgari gelir desteği sağlansın. Kovid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin. Kamu istihdamı artırılsın istiyoruz. Hukuksuz olarak işten edilmeleri Kod-29 zulmüne ücretsiz izin uygulamasına işsizlik sigortası fonunun talan edilmesine asgari ücretten alınan vergilere doğanın talanına ve sömürüsüne son verilsin istiyoruz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 04 29 at Samsun

WhatsApp Image 2021 04 29 at Samsun

WhatsApp Image 2021 04 29 at 12.53.10 Samsun

Emre ÖNCEL

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir