Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayılarının yüzde 100’e varan bir oranla artığını belirterek, tedbir çağrısı yaptı

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, "Hızlı vaka artışının etkilerini ilimizde de güçlü bir şekilde hissetmeye başladık. 15 gün önce günlük 50 pozitif vaka görülen ilimizde, şu an günlük 1500’ün üzerinde bir vakayla karşı karşıyayız. Sadece bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayımız %100’e varan bir oranla arttı" dedi.

'MASKE, MESAFE, HİJYEN'

Samsun'da pandeminin son durumunun masaya yatırıldığı “İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı” sonrası bilgi veren Oruç, "Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın da belirttiği gibi son dönemde hem Türkiye’de hem de Dünya’da koronavirüs vaka sayılarında hızlı bir artış olduğu görülüyor. Maalesef bu hızlı artışın etkilerini ilimizde de güçlü bir şekilde hissetmeye başladık. 15 gün önce günlük 50 pozitif vaka görülen ilimizde, şu an günlük 1500’ün üzerinde bir vakayla karşı karşıyayız. Sadece bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayımız %100’e varan bir oranla arttı.  Bu artış karşısında bizi teselli eden tek nokta, vaka sayılarındaki artışın henüz aynı oranda hastane yatışlarımıza yansımamış olması. İl olarak hasta yatışı noktasında, kritik eşiğin uzağındayız ve uzağında da kalmamız gerekiyor.  Hastalıkla aramızdaki bu mesafeyi korumamızın tek yolu da, maske mesafe kurallarına yeniden özen gösterip, hatırlatma dozlarımızı yaptırmamızdan geçiyor" diye konuştu.  

Samsun haber | Samsun'da balıkçılar sezondan umutlu Samsun haber | Samsun'da balıkçılar sezondan umutlu

O KİŞİLER RİSK ALTINDA

Özellikle 50 yaş üstü ve 12 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşların daha büyük bir risk altında olduğunu kaydeden Oruç, "Bu gruptaki vatandaşlarımızın hastalıkla temas etmeleri halinde hastane yatışıyla sonlanabilecek bir durumla karşılaşabileceklerini unutmayarak; hatırlatma dozlarını yaptırmaları ve kalabalık ortamlarda maske kullanımına özen göstermeleri büyük önem arz ediyor" ifadelerini kullandı.

AŞI ÇAĞRISI

Aşı hatırlatmasında bulunan Oruç sözlerine şu şekilde devam etti: "Şu an itibariyle hatırlatma dozu zamanı gelen vatandaşlarımızın aşılarını tüm kamu, özel hastanelerimizde; aile sağlığı merkezlerimizde ve ilçe sağlık müdürlüklerimizde yapıyoruz. Elimizde yeterli miktarda aşımız mevcut. Bakanlığımız tarafında da düzenli olarak ilimize aşı gönderiliyor. Aşı noktasında herhangi bir sıkıntımız yok.  Aşı uygulama ekiplerimiz tarafından günlük ortalama 5 bin civarı aşı yapılıyor. Ancak randevu doluluk oranımız maalesef yüzde 30’lar civarında kalıyor. Kovide yeniden dur demek ve vakaların hastane yatışına dönüşmemesi için bu rakamları ivedilikle artırmalıyız. Bu nedenle lüften, son aşı dozunun üzerinden 6 ay geçmiş, son 2 iki ay içinde Kovid-19’a yakalanmamış iseniz ve Hayat Eve Sığar Uygulaması ya da E Nabız üzerinde aşı hakkınız tanımlanmışsa, hiç vakit kaybetmeden aşınızı yaptırın. Ekiplerimiz hazır, koronayı bir kez daha kontrol altına almak için sizlerin aşınızı yaptırarak destek olmanızı bekliyor. Sizde, bize destek olun, aşınızı ertelemeden yaptırın; gerekli durumlarda mutlaka maske kullanımına özen gösterin hem kendinizi hem sevdiklerinizi Kovid-19’dan koruyun.”