doğa yataks duru
       
5s dikey arslan bilgi

Samsun’da Köpek Irkları Kayıt Altında!

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Köpek Irkları Kayıt Altında! Samsun’da Köpek Irkları Federasyonu tarafından köpeklerin ırk değerlendirme ve kayıt etkinliğini düzenlendi.

Köpek Irkları Federasyonu Samsun’da yüzlerce köpeklerin ırklarına göre ırk karakteri ve standardı içerisinde değerlendirmesi yapıldı.

samsun av 4 scaled Foto Galerisamsun av 1 scaled Foto Galeri

2 İLDE ORGANİZASYON
Konu hakkında açıklama yapan Köpek Irkları Federasyonu Başkanı Ozan Belkıs, “Biz bugün Samsun’da Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu adına ırk değerlendirmesi organizasyonu yapıyoruz. Tabi pandemi koşulları sebebiyle uzun bir süredir Türkiye çapında bu bir araya gelerek faaliyet yapamıyorduk. Bu ay itibariyle başladık. Bugün aynı anda Antalya’da da bir organizasyonumuz var.Biz Samsun’a uzun bir süredir gelmediğimiz için oldukça kalabalık bir köpek sahibi bizimle beraber. Bugün köpeklerin ırklarına göre ırk karakteri ve standardı içerisinde değerlendirmesini yapıyoruz. Eğer köpekler ırkı içinde değerli ve doğru yapıdaysa onlara üretim izni veriliyor. Soyunda tabi doğru ve genetik aktarımının sağlıklı olması için bir çalışma yürütmüş oluyoruz burda. Kısaca köpek ırkları federasyonumuzdan da bahsetmek istiyorum. 2006 yılında kurulan bir federasyon. Türkiye’de SCR sistemini yürüten bir organizasyon. Aynı zamanda Dünya Köpek Irkları Federasyonu dediğimiz FSA’yla da bağlantılı bir federasyonuz. Bundan sonra ki çalışmalarda da Samsun ve Karadeniz Bölgesi’nde pandemi koşullarının hafiflemesiyle yoğun programlara devam edeceğiz” dedi.

samsun av 2 scaled Foto Galeri samsun av 6 scaled Foto Galeri

SAMSUN’DA SAYISI 100’Ü GEÇTİ
Köpek Irkları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Bora Pir ise, “Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu aynı zamanda Dünya Köpek Irkları Federasyonu diyebileceğimiz FSA ya bağlı bir federasyon. Ülke çapında her ilde yaygın bir şekilde bu etkinlikleri yapmakta ve pandemi sürecinden sonra bir süredir bu etkinliklerimizi yapamıyorduk. Samsun’da şu ana kadar değerlendirdiğimiz köpek sayısı 100’ü geçti. Sabahtan bu saate kadar ve akşama kadar da devam edecek. Federasyona bağlı derneklerimiz var. Bu dernekler o ırkın gelişimi için çalışmalar yapıyorlar. Irkın olması gereken standartlarıyla ilgili çalışmaları yapıyorlar. Irk yarışmaları düzenleniyor. Bunun yanında çalışan köpeklerin yani iş köpeklerinin sınavları yapılıyor. Çeşitli sınavlar var. Bunlar dünyada ve çeşitli ülkelerde de uygulanan sınavlar. Bu sınavlar düzenleniyor. Soy-kütük belgelerinin yani  SCR  belgelerinin kaydı ve takibi sağlanıyor. Bu şekilde etkinlikler yapılıyor. Samsun’da ki ağırlık biraz av köpekleri üzerine ama her köpek ırkı federasyonu çalışması içerisinde. FSA’ca tanınan her köpek ırkı. Yerli ırklarımız içerisinde henüz kaydı yapılmamış köpekler de var ama kaydı olan FSA tarafından tanınan köpekler bu projenin içerisinde” diye konuştu.

samsun av 8 scaled Foto Galerisamsun av 7 scaled Foto Galeri

Mustafa İNAN


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir