doğa calven cemre
       
5s akın bilgi

‘Kıyıma Son Verilsin’ Çağrısı! ‘Samsun Sahipsiz Değildir’

samsunda-kıyıma-son-verilsin-cagrisi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Kıyıma Son Verilsin Çağrısı! SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, Kocadağ bölgesinde kıyım yapıldığına dikkat çekerek, ‘Samsun sahipsiz değildir’ dedi.

Samsun’un akciğerleri Kocadağ orman bölgesi büyük bir kıyımla karşı karşıya. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ, pek çok ağacın kesildiğini ve bölgede yaşayanların biyokütle enerji santrallarının baskısı altında olduğunu belirterek, kıyıma son verilsin çağrısında bulundu

WhatsApp Image 2021 07 16 at 13.19.56 Ana Manşet

GENÇLEŞTİRME İLE SINIRLI KALMAMIŞ

Özdağ açıklamasında, “Kocadağ Samsun’un akciğeridir. Son birkaç gündür Kocadağ’da ağaç kesimi yapıldı yapıldığı ve bu kesimlerin ilgili resmi kurum tarafından prosedüre uygun yapıldığı basında yer almıştır. Ancak SAMÇEP’e ulaşan görüntüler ve vatandaş şikayetleri artarak devam edince, SAMÇEP olarak Kocadağ’da kesim yapılan yerleri ziyaret ettik. Kocadağ’ın eteklerinde Aksu Mahallesinden zirveye doğru harekete ederek kesim yapılan yerlere ulaştık. Kocadağ orman bölgesi içerisinde kilometrelerce yeni ve oldukça geniş yollar açıldığını gördük. Yapılan kesimlerin gençleştirme ile sınırlı olmadığı, açılan yollar nedeniyle pek çok ve çeşitli ağacın kesildiğini de görmüş olduk.” dedi.

WhatsApp Image 2021 07 16 at 13.19.57 Ana Manşet

ŞİKAYETLER GİDEREK ARTIYOR

Samsun’da sadece Kocadağ’ın değil, başka orman alanlarının da tahrip edildiğine dikkat çeken Özdağ, şikayetlerin artarak devam ettiğini belirterek, “Son zamanlarda sadece Kocadağ’da değil, Samsun’daki başka orman alanlarında da gençleştirme ve yol açma gerekçesi ile orman varlığımızın eksildiğine şahit oluyoruz. Ülkemizde orman alanı olan her yerden, traşlama şikayetleri artarak devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Resmi kurumlar tarafından yapılan açıklamalarında gerçeği yansıtmadığını öne süren Özdağ, “Samsun Valiliği ve ilgili resmi kurumlardan yapılan gençleştirme, sağlıklı hale getirme amacıyla kesim yapıldığı söylemlerinin tam olarak gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz. Çünkü; Türkiye genelinde 2016 yılından 2020 yılına kadar ormanlarda yapılan dikili damga miktarının 20 milyon metreküp’ten 30 milyon metre küpe çıktığını, yine aynı dönemde odun üretiminin yüzde yüz artarak iki katına çıktığı resmi kaynaklarda yer almaktadır. 4 yılda mevcut orman varlığımız iki katına mı çıktı ki, odun üretimi iki katına çıktı? Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) verilerine göre, dünyada korunan karasal ekosistemlerin dünya karasal alanına oranının %15,6 olduğu, Avrupa’da bu oranın %26; ülkemizde ise 2020 sonu itibarıyla %9’a kadar düştüğü belirtilmektedir. Zorunluluk halleri dışında ticari amaçlarla açılan yollar orman bütünlüğünü bozmaktadır. Kesilen her bir ağacın yerine 3 tane de dikilse bile orman vasfı olabilmesi için ekosistem bütünlüğü içerisinde yüz yıl yüz elli yıl geçmesi gerekmektedir. Yani devrilmiş kırılmış ağaçların, çürüyen ağaç ve bitkilerin doğada bulundukları ortamın gelişimine katkıları bilimsel bir gerçekliktir ve biyolojik çeşitliliğimizin korunması için zorunluluktur.” dedi.

SAMSUN SAHİPSİZ DEĞİLDİR

Özdağ açıklamasının devamında şu ifadelere verdi;

Maalesef uzun yıllardır ülkemizin doğal, kültürel varlıklarını ve miraslarını ticari meta olarak gören siyasi anlayışının ormanları korumakla yükümlü kamu kurumlarına da sirayet ettiğini görmekten endişeliyiz. Son yıllarda döviz TL arasındaki kur farkının açılması ile iç piyasaya yönelen orman sanayicilerinin ağaç ihtiyacı ve olağan üstü kamusal destekler verilen biyokütle enerji santrallarının yakacak odun ihtiyacı orman varlığımız üzerinde büyük stres yaratmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatının, orman ürünleri sanayicilerinin ile biyokütle enerji santrallarının baskı altında kaldığı görülmektedir. Siyasi İktidar ve Samsun’u üyeleri Orman teşkilatı üzerindeki baskıları kaldırmak ve ormanlarımızı korumakla yükümüdür. Ormanlarımızı, ovamızı, suyumuz, sahillerimizi kısacası Samsun’umuzu korumak için demokratik ve hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz. Samsun sahipsiz değildir.

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir