doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da Kivi Hasadı Zamanı

Samsun'da-Kivi-Hasadı-Zamanı
Daha Fazla Göster

Samsun’da Kivi Hasadı Zamanı Samsun’da Çarşamba Ovası’nda bin bir emekle yetiştirilen kivilerde hasat başladı.

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde giderek yaygınlaşan kivi üretiminde Hacılıçay Mahallesi’nde sezonun ilk kivi hasadı yapıldı.

ARAZİDEN ÇIKMADAN SATILIYOR
Kivi üretimi yapan çiftçiler diğer ürünlere oranla kivinin daha kolay bir iş olduğunu söylerken, ürünlerini araziden çıkmadan sattıklarını söyledi.

“BEBEK GİBİ BAKILMASI LAZIM”
Yaklaşık 25 dönüm tarlada kivi toplayan Çiftçi Semiha Elibol, kivi toplamanın kolay ama bir o kadarda titizlik isteyen bir iş olduğunu belirterek, “Üç yıldır kivi topluyorum. Çok kolay ve zevkli bir iş. Ağaca zarar vermemek gerekiyor. Güzelce toplanması gerekiyor. Yetiştirmesi çok zor, çok emek veriliyor yani kolay bir ürün değil. Sürekli sulama istiyor bebek gibi bakılması lazım. Başka şekilde olmaz. Çok zevkli, yapabilene öneririm ama herkesin de yapabileceği bir iş değil. Yani güzel bir iş, parası da güzel memnunuz” dedi.
Kivinin alım-satım işiyle uğraştığını belirten Mehmet Baltu, artan maliyetler nedeniyle fiyatların bu yıl biraz daha arttığını ve yapılacak düzenlemeler ile kivi fiyatlarının gerilemesini dilediklerini belirtti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir