Samsun’da Kabardinka’nın Gösterisi Nefes Kesti

Samsun'da-Kabardinka'nın-Gösterisi-Nefes-Kesti

Samsun’da sanatseverlerle buluşan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Kabardinka, izleyicilerden tam not aldı.

Kuzey Kafkasya’nın en eski dans topluluğu olan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Kabardinka, Samsun’da Kafkas rüzgarı estirdi.

 

Çerkez kültürünün tanıtılması için 88 yıl önce kurulan Kabardinka, Samsun Çerkes Derneği’nin öncülüğünde Mustafa Dağıstanlı Kapalı Spor Salonu’nda gösteri sundu. Koreografisi kadar kıyafetleriyle de dikkati çeken 55 kişilik grup, savaşçı gibi giyinen erkeklerin kılıçları ve ritmik hareketlerine kadınların yöresel elbiseleriyle eşlik etmesini sanatseverler ilgiyle izledi.

 

 

Samsun Çerkes Derneği Başkanı Erdal Yavuz, “Dünyaca ünlü Kabardinka grubunu ağırlamaktan mutluluk duyduk. Moral ve motivasyonumuzu yükselten bir gece yaşadık. Pandemi nedeniyle etkinliklerimize ara vermek zorunda kalmıştık. Bu organizasyonla vatandaşlarımıza moral verdik. Samsun sanata oldukça ilgili ve duyarlı. Kabardinka en son Samsun’a 25 yıl önce gelmişti” dedi.

 

Grup, bugüne kadar 4 kıtada yaklaşık 70 ülkede gerçekleştirdikleri gösterilerle hem Çerkez kültürünü tanıtmayı hem de geleneklerini yaşatmayı amaçlıyor. Kabardinka”nın sanat yönetmenliğini ve koreografileri Çeçenistan, Adigey, Güney Osetya, Abhazya ve İnguşetya cumhuriyetlerinin onur sanatçısı Igor Atabiyev üstleniyor. Ekim ayında Türkiye turnesine çıkan grup, Ankara, Kayseri, Sivas ve İstanbul’da da sahne alacak.