Samsun’da Kadın İşletmecilerin Feryadı… “Bittik, Tükendik”

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Kadın İşletmecilerin Feryadı… “Bittik, Tükendik” Samsun’da esnaflık yapan kadınlar, koronavirüs dolayısıyla iş yapamaz olduklarını belirterek, hükümetten destek beklediklerini söyledi.

Samsun’da salgın sürecinden en çok etkilenenlerin başında gelen ve ekonomik anlamda ciddi sorunlar yaşayan esnaf, bu kez de 18 günlük tam kapanma süreci ile karşı karşıya kaldı. Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına değerlendirmelerde bulunan İlkadım İlçesi’ndeki Gazi Caddesi’nde hizmet veren kadın işletmeciler, kredileri, faturaları ve kiraları ödemekte zorlandıklarını, tam kapanma sürecinin ardından ne yapacaklarını kara kara düşündüklerini dile getirdi.

KANAYAN YARAMIZ
Sevil BOZKURT: Pandemi süreci sadece bizim değil bütün ülkenin kanayan bir yarası. Bu sürecin hepimizi etkilediğini düşünüyorum. Herkes aynı şeyi yaşıyor. Süreç bizi çok ciddi anlamda etkiledi. Bu nedenle devletten yardım bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızdan bugün yarın açıklar diye de umudum var. Çünkü kira faturalar ödemeler derken bir hayli zorlanıyoruz. Önümüzü göremiyoruz. Sabırla bekliyoruz. Kötü etkilendik. Kenarda biriktirdiğimiz para yok. Kredilerde ertelenebilir. Biz iş yerimizi ayakta tutmanın mücadelesini veriyoruz.

Sevil BOZKURT Ana Manşet

ÖDEMLERİ YAPAMIYORUZ
Özlem AKKURT: Koronavirüs sürecinden kötü etkilendik. Kiramız, ödemelerimiz var. Bunlarla iligli zorluk çekiyor, ödeyemiyoruz. Devletten herhangi bir destek de yok. Bu 18 günlük kapanmadan, daha da kötü etkileneceğimizi düşünüyoruz. 18 gün çok. Ne yapacağımız konusunda bir bilgimiz yok. Kimse ne yapacağını bilmiyor. Zaten iş yapamıyoruz. Devletten maddi destek bekliyoruz. Kredileri, kira ve personel maaşlarını ödeyemiyoruz. Satışlarda da ciddi anlamda düşüş var. Yani kısaca zor bir dönemdeyiz.

Ozlem AKKURT Ana Manşet

KİRA DESTEĞİ GEREKİYOR
Sultan BEKAR: Açıkçası nasıl geçineceğimizi bilmiyoruz. Kira desteği almadık. Bir esnaf olarak sorgulayabilirsiniz 1 TL vergi borcum yok. Kiramı da ödüyorum. Bu 18 günlük kapanma, çok yanlış bir zamanda yapıldı. Daha önceden yapılması gerekiyordu. Destek bekliyoruz. Kiraları ödemekte zorlanıyoruz. Maliyetler yüksek. Mal sahiplerine de bir şey diyemiyoruz. Haklı olarak, onların da geçim kaynağı ödediğimiz kiralar. Devlet büyüklerimizden kira desteği bekliyoruz. 18 gün ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Sultan BEKAR Ana Manşet

TEK GEÇİM KAYNAĞIMIZ
Elif Nur DUYUM: Geçimimizi sağlamamız için ek bir gelirimiz yok. 18 gün boyunca hiçbir şey yapamayacağız. Kepengimizi kapatıp evde oturacağız. Tek geçim kaynağımız burası. Bir destek sağlaanamıyorsa bile kira ödemeleri ertenebilir. Ya da kredilerimiz ertelensin. Bizim en az 15-20 bin ciro yapmamız lazım ki mağazamız kendisini döndürsün. Ama 18 günün sonunda bir şey kazanmadan kiramı da herşeyimi de ödeyeceğim.

Elif Nur DUYUM Ana Manşet

SIKILACAK DİŞ KALMADI
Şura BAYYURT: Biz bu 18 günlük süreçte geçinemeyeceğimizi düşünüyoruz. Kirada, faturalarımızda, kredilerde hiçbir destek yok. Bir de dişimizi sıkmamızı söylediler ama sıkılacak bir diş de kalmadı. Bu 18 günde ne yaparız, kiramızı nasıl öderiz, evimizi nasıl geçindiririz? Biz bunların derdindeyiz. Destek yapmadan kapanın dediler. Bir yıldır sıkıntı çekiyoruz. Tam kapanma da tuzu biberi oldu. Biz 3-4 ay bizi rahatlatacak bir paket bekliyorduk ama ortada kaldık.

Sura BAYYURT Ana Manşet

Emre ÖNCEL

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir