banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

01.08.2019, 08:44 29

Samsun’da iş ve istihdam

Haziran ayında şehrin en önemli gündemi olması gereken iş ve istihdam ile ilgili henüz ufukta beliren bir çalışma ve proje olmadığını, acilen bu konuyla ilgili bir şeyler yapılması gerektiğini sizlerle paylaşmıştık.

Aradan geçen zaman içerisinde bilboardlar ve raketlerde içinde meslek geçen bazı duyurular gördüm ama sonrasında baktığımda, içerik olarak doyurucu bir açıklama göremedim. Meslek edindirme kurslarını günümüz şartlarına göre planlamadıktan sonra, ortaya çıkacak sonuçlar kimseyi memnun etmeyecektir.

Meslek edindirme kurslarına yeni bir anlayışla eğilmedikten sonra içinde hangi kursu planlarsanız planlayın, istihdama dönmesi çok zordur. Meslek edindirmek başka, istihdam elde etmek başka anlamlara geliyor.

Meslek ve bağlı olarak istihdam yolcuları yeni yetişen nesle göre değişiklik gösterdiği gibi, bölgelere, illere ve hatta ilçelere göre bile farklılık göstermektedir. Bu analizleri tam olarak yapmayıp, belirli bir strateji olmadan hareket etmek; zaman, para ve en önemlisi istihdam boşluğu oluşturmak anlamına gelmektedir.

Özellikle gençlerin hayata bakış açılarını, gelişim ve yönelimlerini belirlemeden, bütün bunları kayıt altına almadan onlara buyurun sizin için meslek edindirme kursları açmak maalesef asla gereken sonucu alamamak anlamına gelmektedir.

Hangi yaş grubuna hitap ettiğiniz kadar, hangi sosyal grubu hedeflediğiniz de çok önemlidir. Özelikle gençleri tam olarak anlamadan ve analiz etmeden ortaya bu tür başlıklarla çıkmak; onları çekmek yerine geriye doğru itmek anlamına gelmektedir.

Meslek edindirme kursları, günümüz şartlarına ve günümüz iş hayatına ve belki de en önemlisi hedeflenen kitleye göre planlanmalıdır. Aksi halde iş ve istihdam ile ilgili ne yaptınız sorusunun karşılığı olmayacaktır.

Meslek edinmek, bu saatten sonra iş ve istihdam anlamına gelmiyorsa; kimsenin ilgisini çekmez. Ortaya bir kariyer planı koyacak hayaller kurdurmuyorsa, kursiyer açısından bir bağlayıcılığı olmaz.

Bu şehir, bütün ülkeye örnek olacak bir meslek ve istihdam projesini hayata geçirecek potansiyele ve insan kaynaklarına sahiptir. Yapılması gereken kısır çekişmelerden uzak gerçek bir strateji ve planlama ile ortaya çıkmaktır.

Bu başlık altında yapılacak her hamle, sadece kişileri değil, bölgemizi ve ülkemizi de çok yakından ilgilendirmektedir. Böylesine hayati bir konu, eski alışkanlıklar ya da soranlara yaptık demek için geçiştirilemez.

İş ve istihdam bir sonuçtur. Meslek edindirme ise planlama, analiz ve stratejidir.

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05