doğa yataks cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun’da Hobi Olarak Başlamıştı! Yaptıkları Herkesin Dikkatini Çekiyor…

Yaptıkları Herkesin Dikkatini Çekiyor...
Daha Fazla Göster

Samsun’da Hobi Olarak Başlamıştı! Yaptıkları Herkesin Dikkatini Çekiyor… Samsun’un Bafra ilçesinde 2 sene önce hobi olarak başladığı su kabağı işlemeciliği sanatını geliştirerek usta öğretici olan kadın, açtığı sergi ile eserlerini görücüye çıkardı

AW435402 01 Foto Galeri

47 yaşındaki kurs hocası Züleyha Çetinkaya’nın su kabaklarından yaptığı abajur ile süs eşyaları 7’den 70’e herkesin ilgisini çekti. Sanat atölyesine çevirdiği evinde su kabaklarını sanat eserine dönüştüren Çetinkaya, taleplerin artması üzere Bafra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne müracaat ederek “Su Kabağı İşlemeciliği Kursu” için onay aldı. Evinin bahçesinde yetiştirdiği su kapaklarına yaptığı işlemeleri ve yaptığı sanatsal çalışmaları gelecek kuşaklara aktarmak için açtığı kursta 12 kadına eğitim verdi. Eğitimini tamamlayan kursiyerler, şimdi öğrendikleri su kabağı işlemesi ile meslek sahibi olarak aile bütçelerine katkıda bulunacak.

AW435402 02 Foto Galeri

Alpaslan Türkeş Parkı’nda belediye sosyal tesislerinde düzenlenen su kabağı işlemeciliği yılsonu sergisinin kurdelesini Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen kesti. 5 gün açık kalacak sergiyi gezen konuklar birbirinden güzel eserlere hayran kaldı.

AW435402 03 Foto Galeri

Kurs ve sergi hakkında bilgi veren Çetinkaya, “2 sene önce hobi olarak başlamıştım. Çok hoşuma gitti. İnsanın zihnini dinlendiren bir sanat. Daha sonra kabak yetiştirmeye başladım. Baktım çok güzel ilerliyor, talep de oluştu. Halk eğitime usta öğretici olarak başvurdum. Kabul edildi. Belediye başkanımızın desteği, halk eğitim müdürümüzün desteği ile yılsonu sergimizi arkadaşlarla birlikte hazırladık. Çok da güzel oldu. Kursumuz 2 ay sürdü. 7 aktif kursiyerle çalıştık. Normalde 12 kişiydik, pandemiden dolayı düzenleme yaptık. Kursiyerlerimiz çok başarılı oldu” dedi.

AW435402 04 Foto Galeri

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hacı Avcı ise “İlçemizde ilk defa su kabağı işlemeciliği yılsonu sergisi açtık. Pandemi döneminde özellikle evlerinde sıkılan bayanlarımıza hobi olarak açtığımız bu kurs sonucunda çok güzel eserler meydana geldi. Özellikle kadınlarımız burada hem mesleki açıdan bilgi aldılar hem de ekonomik alanda kendilerine katkı sağladılar” diye konuştu.

AW435402 06 Foto Galeri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir