doğa area duru
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Hedef Büyük! Elektrik Direklerinin Ömrü ‘Bor’la Uzatılıcak

Samsun'da Hedef Büyük Elektrik Direklerinin Ömrü 'Bor'la Uzatılıcak
Daha Fazla Göster

Samsun’da Hedef Büyük! Elektrik Direklerinin Ömrü ‘Bor’la Uzatılıcak Samsun’da hazırlanan “Bor Madeni İle Ağaç Direklerin Korunması, Ürün Tasarımı ve Pilot Uygulamaların Yapılması” isimli AR-GE projesi ile ağaç elektrik direklerinin ömrünün uzatılması hedefleniyor

AW389318 01 Samsun

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde gösteren YEDAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) tarafından her yıl düzenlenen AR-GE proje yarışması ile enerji kalitesinin artırılması ve verimlilik sağlanmasına yönelik buluşlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

‘AĞAÇ DİREKLERİN ÖMRÜNÜ UZATIYORUZ’

YEDAŞ’tan yapılan açıklamada, “Dünya bor rezervlerinin yüzde 73’üne sahip olan Türkiye’de, bor madeninin kullanımına yönelik AR-GE projeleri her geçen gün artıyor. Yerli ve milli kaynaklarımızı dikkate alarak geliştirdiğimiz ‘Bor Madeni İle Ağaç Direklerin Korunması, Ürün Tasarımı ve Pilot Uygulamaların Yapılması’ isimli AR-GE projemizin EPDK’dan onay alması ile çalışmalara başlanılmıştır. Bu proje ile YEDAŞ sahasında 500 ağaç direkte yapılacak çalışmayla, ağaç direklerin toprak ile temas ettiği noktada, üretimini YEDAŞ’ın yapacağı ve doğa ile uyumlu olan bor katkılı bulamaçla direklerin çürümesi önlenecektir. Yerli hammadde, yerli üretim, yerli ürün anlayışı ile ağaç direklerin çürümesinin önüne geçilecektir” denildi.

‘HEDEFİMİZ YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN’

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.(YEDAŞ) Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, “Bu proje ile elektrik dağıtım sektöründe bor madeninin, ağaç direklerde çürümeyle mücadele noktasında görünürlüğü ve bilinirliğinin artırılması amaçlanmaktadır. Etkinliği kanıtlanmış ürün tip ve karışımının ticari olgunluğa kavuşturulmasıyla yerli ve milli ürün elde edilmesi hedeflenmektedir. Günümüzün rekabetçi koşullarında sürdürülebilir başarının sırrı, yenilikçi düşünce, değişim-gelişim ve yeni teknolojiye sahip olmaktan geçmektedir. Bu sürecin anahtarı ise AR-GE çalışmalarına verdiğimiz önemdir” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir