Samsun’da fındıkta kötü tablo!

samsunda-findikta-kotu-tablo
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da fındıkta kötü tablo! Samsun’da ziraat odaları başkanları son yağan kar yağışı ile birlikte, fındığın büyük bir bölümünün yandığını söyledi

 

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, son yağan kar yağışı ile birlikte fındığın büyük bir bölümünün yandığını belirterek, ayrıca fındıkta fiyat karmaşasının sürdüğünü belirtti.

21 ziraat 5 Ana Manşet

TMO GEREKENİ YAPTI

Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, fındıkta inişli çıkışlı durumun çok sürmeyeceğini belirterek, “TMO yılbaşında fındık alımını sonlandıracaktı fakat, süreç 30 Mart’a kadar uzatıldı. Yeni sezon gireceğiz. Zaten vatandaşın elinde yüzde 10 civarında fındık kaldı. Fiyat beklentileri var ama yapacak bir şey yok. Sağ olsun hükümet ve TMO gerekeni yaptı. Daha fazla yüksek fiyat beklentisi olanlar beklememeli. TMO çekilse de fındıkta fiyat 1-2 lira oynar. Salıpazarı, Ayvacık ve Terme’de son yağan kardan dolayı yüzde 20-30 hasar tespiti var. Ovada yok şükür ama maalesef son yağan kar fındığı olumsuz etkiledi” ifadelerini kullandı.

21 ziraat 6 Ana Manşet

PİYASADAN ÇEKİLMEMELİ

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ise, TMO’nun yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemesi gerektiğini belirterek, “Fındık fiyatları bu aralar inişli çıkışlı. Son zamanlarda aşağı düşüyor. TMO fındık sezonu başlayana kadar piyasada kalmalı. Cumhurbaşkanımız bu konuya el atmalıdır. ‘Biz çiftçimizin alıyoruz’ demesi lazım. Bir yandan da fındıkta oyun devam ediyor. Çünkü yüksek kesimlerde ekspertiz raporuna göre yüzde 60-70’lere varan yanmalar var. Gübre de aşırı zamlandı. çeltikte de sorunlar sürüyor. Cumhurbaşkanımız patates ve soğana el attı ama pirince de el atmalı. Fiyat artışlarının önüne geçilmesi lazım. Artık alım gücü yok.”

Dilber BAHADIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir