Samsun'da Fındık Üreticilerine Uyarı! Samsun'da fındık üreticilerine fındık kozalak akarlarıyla mücadele uyarısı yapıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahat Sullivan, mücadelenin bu aylarda yapılması gerektiğini ifade etti

Samsun'da Fındık Üreticilerine Uyarı! Samsun'da fındık üreticilerine fındık kozalak akarlarıyla mücadele uyarısı yapıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahat Sullivan, mücadelenin bu aylarda yapılması gerektiğini ifade etti

MART AYI SONU İLE NİSAN AYI BAŞINDA YAPILMALI

Sullivan, bir fındık zararlısı olan fındık kozalak akarlarının kışın yapraksız dönemde veya daha belirgin hale geldikleri mart ayı sonu ile nisan ayı başında koparılıp yere atılması gerektiğini söyledi.

Çarşamba Sekiz Köşe Kasketin Sırları Çarşamba Sekiz Köşe Kasketin Sırları

"KESİNLİKLE YAKILMAMALI"

Kozalak akarlarının kesinlikle yakılmaması ve gömülmemesi gerektiğine işaret eden Sullivan, "Toplanıp atılması olan mekanik mücadele kozalak akarlarına karşı oldukça etkili bir yöntemdir ve mutlaka yapılmalıdır. Milimetrenin onda biri kadar büyüklükte olan, gözle görülmeyen bu canlılar meyve verecek gözlerde kozalak, mantar veya gül diye adlandırılan anormal oluşumlara neden olmalarının yanı sıra tomurcuk dökümlerine de yol açmaktadır." dedi.

"YÜZDE 70'E VARAN ZARAR OLUŞTURABİLİR"

Akarların sürgünlerde kuruma, çalılaşma meydana getirdiğini anlatan Sullivan, özellikle bu zararlıya karşı hassas olan tombul, mincane ve uzunmusa çeşitlerinde yüzde 70'lere varan zarar oluşabildiğini vurguladı.

"ÇİFTÇİLER DAHA DİKKATLİ OLMALI"

Bahçelerinde bu çeşitleri bulunduran çiftçilerin mücadelede daha dikkatli olması gerektiğini dile getiren Sullivan, "Türkiye fındık üretimi bakımından dünyada ilk sırada yer almasına rağmen birim alandan elde edilen verim düşüktür. Bu da fındık kozalak akarlarından kaynaklanmaktadır. Kozalak akarlarıyla mücadelenin bu dönemde doğru yapılması önem taşımaktadır." ifadesini kullandı.

Sullivan, Türkiye'de verim düşüklüğüne neden olan en önemli zararlı etmenin fındık kozalak akarları olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İçindeki yararlı akarlar ve böcekler kış döneminde de hareketli olduklarından kozalaklar toplandıktan sonra kesinlikle yakılmamalıdır. Yararlı akarlar kuruyan kozalakları terk ederek başka canlılar üzerinde beslenip faaliyetlerini sürdürebilirler. Fındık kozalak akarları ise çok yavaş hareket ettikleri ve olumsuz çevre şartlarından çok çabuk etkilendikleri için kozalakları terk edemezler ve kuruyanların içinde besin bulamadıkları için ölüp yok olurlar. Nisan sonu, mayıs başındaki kimyasal mücadele ise kesinlikle rastgele yapılmamalıdır. Kimyasal mücadeleye karar verebilmek için bahçelerde mutlaka kozalak sayımı yapılmalıdır. Kimyasal mücadele için ekonomik eşik, bir dalda ortalama 5 kozalak olarak tespit edilmiştir. Kozalak sayısı 5'ten az ise ilaçlama yapmaya gerek yoktur."

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.