Aydemir, yaptığı yazılı açıklamada, bazı kurumların 2024 yılı fındık rekoltesinde geçen yıla göre artış beklendiğini yönünde açıklamalarda bulunduklarını belirtti.

"SAMSUN'DA GEÇEN YILA GÖRE AZ"

Bu açıklamanın neye göre yapıldığını bilmediklerini aktaran Aydemir, şöyle devam etti: "Şu anda kahverengi kokarca ve fındık kokarcası zararlıları ile fındığa zarar verecek diğer etkenler göz önüne alınmadan, çotanak sayımı yapılmamışken yapılan bu açıklamayı inandırıcı bulmuyoruz. Bölgemizde görüştüğümüz ziraat odası başkanlarımız var. Başkanlarımız, Artvin, Ordu, Trabzon bölgelerinde rekoltenin düşük olduğunu, Giresun'da ise geçen yıla göre biraz düşük olduğunu dile getiriyor. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan fındıkta Samsun ilimizin doğu ilçeleri, yani Çarşamba, Ayvacık, Salıpazarı ve Terme'de de gezdiğimiz fındık bahçelerinde doğum yapan fındık sayısının geçen yıla göre az olduğunu görüyoruz."

TEMMUZ AYINI İŞARET ETTİ

Aydemir, Tarım ve Orman Bakanlığı ve diğer kurumların oluşturacağı komisyonlar ile fındıkta çotanak sayımlarının yapılması ile net rekoltenin temmuz ayı başında ortaya çıkacağını kaydetti.

HABER AJANSI:AA

AK Parti Samsun teşkilatında bayramlaşma AK Parti Samsun teşkilatında bayramlaşma

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Rahşan Çelik