doğa sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Esnafa Muafiyet Müjdesi

Samsun'da Esnafa Muafiyet Müjdesi
Daha Fazla Göster

Samsun’da Esnafa Muafiyet Müjdesi Samsun’da esnaf oda başkanları küçük esnafın omzundaki vergi yükünün kaldırılmasıyla rahat bir nefes alacaklarını belirtti

01 esnaf 1 Samsun

SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, Atakum Esnaf Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Samsun Berberler Odası ve İlkadım-Gazi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperafi Başkanı Zabit Pilan ve Samsun Yabancılar Çarşısı Derneği Başkanı Alaaddin Sayın, vergiden muaf tutulacak esnafın rahat bir nefes alacağını belirterek devletin her zaman yanlarında olduğunu söyledi.

01 esnaf 2 scaled Samsun

YERİNDE BİR KARAR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz martta açıkladığı ekonomi reform paketinde işaret ettiği 850 bin esnafı ilgilendiren vergi muafiyeti düzenlemesi Meclis’e gidiyor. Teklife göre, yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında olan esnaf, gelir vergisinden muaf olacak. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, Atakum Esnaf Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Samsun Berberler Odası ve İlkadım-Gazi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperafi Başkanı Zabit Pilan ve Samsun Yabancılar Çarşısı Derneği Başkanı Alaaddin Sayın, hükümetin yerinde bir karar aldığını ve esnafın rahatlayacağını söyledi.

eyub guler Samsun

TİCARET AZALDI
Koronavirüsünün etkisinin ekonomik anlamda sürdüğünü kaydeden SESOB Başkanı Güler, “Birçok sektör ve esnaf pandemiden olumsuz etkilendi. Özellikle bu süreçte kepenk indiren birçok esnafımız var. Ticaret oldukça azaldı. Esnafın ayakta durabilmesi için bu tür destekler önemli. Oldukça zor dönem geçiren esnafın gelir vergisinden muaf tutulacak olması da esnafa can suyu olacak ekonomimize ivme katacaktır. Üyelerimiz de rahat bir nefes rahatlayacaktır. Paketin biran evvel meclisten geçmesini bekliyoruz. Başta Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

metin sinecek Samsun

İVME KATACAK
Başkan Sinecek, “Zaten sıkıntılı kış dönemine girdiğimiz zamanda geçmiş dönemine esnafımızın ciroları fazla olmuyor. Zaten pandemi sürecinde olduğumuz için esnaf iş yapamıyor. Cirosu 240 bin liranın altında olan esnafımız için güzel bir müjde. En azından vergi konusunda rahat bir nefes alacağız diye mutlu oluruz. Hükümetimiz yapmış olduğu bu destek için de teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

zabit pilan 2 Samsun

KARARIN ARKASINDAYIZ
Başkan Pilan ise, “Küçük esnaftan vergi alınmaması oldukça yararlı ve katkı sağlayacak bir durum. Pandemi döneminde esnafımız perişan oldu. Hükümetimizin aldığı her kararın arkasındayız” ifadelerini kullandı.

yilmaz yigit 2 Samsun

ALLAH ZEVAL VERMESİN
Bu tür uygulamaların kendileri için lehine olduğunu belirten Başkan Yılmaz Yiğit,” Bu dönemde esnafın hali malum. Gerek pandemi sürecinde olsun gerekse de kontrollü normalleşme döneminde desteklerde bulunuldu. Bir takım önlemler alınmaya da devam ediyor. Bu tür uygulamalar bizim lehimize olan şeyler. Esnaf bir miktar nefes alacak ama genel anlamda yeterli değil. Yine de Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

alaiddin sayin scaled Samsun

“ÇOK BUNALMIŞTIK”
“Esnaf çok bunalmıştı. Muafiyet can suyu olacak” diyen Alaaddin Sayın ise şunları söyledi: Senede birkaç defa vergi veriyor. Kaldırılması esnafın yararına olur. Çünkü pandemi dönemiyle birlikte esnaf ciddi manada zarar gördü. Kepenk kapatanların yanı sıra, toparlanmaya çalışan birçok insan var. Tamamen nefes alamayacağız ama kesinlikle işe yaracaktır.

Dilber BAHADIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir