Samsun’da Esnaf Odaları Tam Kapanmayı Değerlendirdi… “En ağır bedeli esnaf ödeyecek”

Samsun'da Esnaf Odaları Tam Kapanmayı Değerlendirdi En ağır bedeli esnaf ödeyecek
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Esnaf Odaları Tam Kapanmayı Değerlendirdi… “En ağır bedeli esnaf ödeyecek” Samsun’da esnaf odaları başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 18 gün uygulanacak tam kapanma süreci nedeniyle endişeli olduklarını söyledi.

 

Samsun’da esnaf odaları başkanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında 18 gün sürecek tam kapanma sürecinde en ağır bedeli esnafın ödeyeceğini ifade etti.

28 esnaf Ana Manşet

BAŞKANLAR ENDİŞELİ
Tüm Türkiye’de 18 gün sürecek tam kapanma sürecini değerlendiren Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, kısıtlama döneminde en ağır bedeli lokantacı esnafının ödeyeceğini, Pazarcılar Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, market ve manavların bu süreci idare edemeyeceğini ve pazarların açılması gerektiğini, Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, emlakçı esnafının maddi olarak desteklenmesinin önemli olduğunu, Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin Binay, bu süreçte esnafın sesine kulak vermeleri gerektiğini, Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit ise fırıncı esnafının diğer esnaflara göre bu süreçten daha az etkilendiğini söyledi.

‘EN ÇOK BİZ ETKİLENDİK’
Lokantacılar Odası Başkanı İsmail BALCI: Esnaflarımız sokağa çıkma kısıtlaması boyunca paket servise devam edecekler ama bu kapanma en çok bizim sektörü etkiledi. Birçok arkadaşımız mesleğini bırakmak zorunda kaldı. Ortada pandemi gibi bir durum olduğu için yapacak bir şey yok. Bu işin sorumlusu bizim sektörümüz değil. Alışveriş esnasında vatandaşlar bir çok ürünü elden ele gezdiriyor. Ama bizim sektörde böyle bir durum söz konusu değil. Önüne gelen yemeğini yiyip gitmek zorunda. En ağır bedeli bu dönemde biz ödedik, ödemeye de devam edeceğiz. Durumu kötü olan esnaf daha da kötü olacak, iyiye gidecek diyemeyiz.

ismail balci Ana Manşet

‘SÜREÇ İDARE EDİLEMEZ’
Pazarcılar Odası Başkanı Muhammet YAZICI: Pazarların belirli günlerde açılması gerekiyor. Samsun gibi bir şehirde manav ve marketler bu süreci idare edemez. Hem çok fahiş bir fiyat olur hem de talebi karşılayamaz. Açılmaması durumunda da yapacak bir şeyimiz yok. Cumhurbaşkanımızın aldığı karara saygı duyuyoruz. Bu durumda esnaf da, halk da perişan olacak. Gıda konusunda halkın talebi karşılanamayacaktır.

muhammet yazici Ana Manşet

‘KİRA ÖDEYEMİYORUZ’
Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt ORAL: Önemli olan hayati meselemiz. Bizlerin bu konuda daha duyarlı olması gerekiyor. Tabi ki bizi olumsuz yönde etkileneceğiz. Kapanan emlakçı esnafa, devletimizin bir önlem alacağı inancındayım. Alması da gerekiyor. Benim emlakçı kardeşlerim dükkan kirasını bile ödeyemiyor. Emlakçı esnafına da destek verilmesi gerekiyor. Bu zamana kadar bizim esnafımıza herhangi bir destek olmadı.

mevlut oral Ana Manşet

‘MERKEZ FIRINLAR ETKİLENECEK’
Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz YİĞİT: Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu dönemde esnafımız mağdur durumda. Özellikle merkez fırınlarımız sokağa çıkma kısıtlamasından daha fazla etkilenecek. Çünkü, vatandaşımız ikametine en yakın fırınlardan alışverişini yapacak. Bir şekilde tahammül etmemiz gerekiyor. Biz, diğer esnaf gruplarına göre daha az etkilendik.

yilmaz yigit Ana Manşet

KULAK VERMENİZİ İSTİYORUM
Servisçiler Odası Başkanı Hüseyin BİNAY: Ben buradan TŞOF ve TESK yetkililerine, servisçi esnafımız adına sesleniyorum. Bir başkan olarak bu acılı ve hazin durumumuza kulak vermenizi istiyorum. Pandeminin sona ermesi için tam kapanmanın geç de olsa gerekli olduğunu anlıyoruz ve biliyoruz. Fakat, yaklaşık 15 aydır çalışamayıp geçim sıkıntısı çeken esnaflarımıza ne şekilde destekler sağlanacak? Esnaflarımız borçlardan ve maddi sıkıntılardan dolayı psikolojik bunalıma girecek veya aile içi sorunlar yaşayacak. Gelir desteğinin araçlarımızın çalışmadığı dönemlerde asgarî ücret tutarında pandemi bitene kadar uzatılması gerekiyor.

huseyin binay Ana Manşet

Emre ÖNCEL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir