Samsun Esnafı O Günü İple Çekiyor!

esnafa-hibe-destegi-manset-12
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Esnafı O Günü İple Çekiyor! Samsun’da esnaf odası başkanları, koronavirüs nedeniyle zor bir dönemden geçen esnafın, yeni normalleşme koşullarının açıklanacağı 1 Haziran tarihini iple çektiğini söyledi

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, Atakum Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı ile Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, esnafın yeni normalleşme koşullarının açıklanacağı 1 Haziran tarihini umutla beklediğini belirtti.

Esnafın artık sabrının kalmadığını belirten oda başkanları, iş yerlerinde tüm hazırlıkların tamamlandığını, bir an önce dükkanların açılarak esnafın nefes almaya başlaması gerektiğini ifade etti.

5OnMIG Ana Manşet

TÜM HAZIRLIKLAR TAMAM

Esnafın 1 Haziran’ı beklediğini ve hazırlıkların tamamlandığını kaydeden SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, “Dükkanların yüzde 50 kapasite ile açılmasını bekliyoruz. Biz her türlü hazırlığımızı yaptık bekliyoruz. Sayılar da düşmeye başladı. Hükümetimiz sayılara göre hareket ediyordu. Bizler de 1 Haziran’da açılmasını bekliyoruz. 1 Haziran’dan umutluyuz. Herkes ona göre hazırlığını yapıyor. Dükkanlarımız açıldığı zaman yüzde 100 iş yapacak diye de bir beklentimiz yok zaten. Herkeste bir tedirginlik var. Ama umudumuz var. Bir an önce kepenklerimizi kaldırarak, iş yapmamızın önünün açılmasını istiyoruz” dedi.

57af5fddeb10bb1a58d1c089 Ana Manşet

‘ESNAFIN DOĞUM GÜNÜ OLACAK’

Esnafın dört gözle açıklamayı beklediğini belirten Atakum Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, “1 Haziran belki de esnafımızın doğum günü olacak. Artık esnafımızın sıkıntıları had safhada olduğu için; 1 Haziran’da Cumhurbaşkanımızın esnafa yönelik söyleyecek olduğu sözleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Beklentimiz çok fazla. Açıldıktan sonra da tezgahlarımızın harekete geçmesini, sanayimizin çarklarının dönmesini, esnaf ve sanatkarlarımızın, kapanan işyerlerindeki işçilerimizi tekrar hayata döndürmesi Cumhurbaşkanımızın açıklamasına bağlı. Çünkü şu anda esnafımızın gidişatının umutsuz olduğu bir atmosferdeyiz. Kepenkler açıldığı zaman verdiğimiz kredilerin miktarının biraz daha yükseltilmesini istiyoruz. Esnaf ve sanatkarın en az 300 bin üst limiti olsun ki piyasa canlansın” diye konuştu.

WhatsApp Image 2021 05 29 at 15.58.00 Ana Manşet

‘ESNAFA MERHAMET EDİN’

“Esnaf olarak ayın 1’ini iple çekiyoruz” ifadelerini kullanan Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, “Esnafımız eğer içeriye müşteri almaya başlarsa, nefes almaya başlayacak. AVM’lerin açık olduğu bir dönemde artık biz de müşterimizi içeriye alalım. Ama açılmadan sonra sıkıntı yaşamak istemiyoruz. Lütfen, rica ediyorum. Devlet şu anda 3-5 bin lira arası esnafa yardım etmek için, esnafta bu parayı almak için mücadele verirken, esnaf bugün açtı diye kimse esnafın başına kimse çöreklenmesin. Bir miktar esnafa merhamet bekliyoruz. Devletin giydirdiği resmi üniformayı giyip, devlete sırtını dayayanlar, merhameti de bir kenara koymasınlar. Esnafın psikolojisi bozuk. Merhametle esnafa muamale edilsin. Herkes temizliği hazırlığı yapıyor. Masasını sandalyesini kuracak müşterisini karşılayacak. Herkes bu beklenti içerisinde” ifadelerini kullandı.

19710 Ana Manşet

BİZİM GÜNAHIMIZ NE?

Koronavirüs döneminde en çok sıkıntıyı çekenlerin kahveci esnafını olduğunu belirten Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara ise şunları söyledi, “Bizden çok zarar gören bir tane esnaf grubu yok. Biz isteriz ki hiçbir esnafımız, hiçbir grupta olan esnaf zarar görmesin ama maalesef her kapanmada önce bizi kapattılar. Bizim günahımızın ne olduğunu bir türlü anlamış da değiliz. Esnafımız dört gözle, büyük bir umutla açılmayı bekliyor. Bizim kahveci esnafımız, fakirlere, düşkünlere, yoksullara, hastalara, asker ailelerine yardım eden bir esnaf grubuydu. Şimdi ise yardım almaya muhtaç oldu. Biz sokaklarımızın üşüyeniyiz, biz sokaklarımızın bekçileriyiz. Biz bunların hiçbirini hak etmedik. Herkes hazırlığı yapmış vaziyette, herkes hazır ve nazır bekliyor. Umudumuz 1 Haziran.”

Merve İLHAN

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir