Samsun'da Eczacılar Endişeli! "Hastalar Sıkıntı Yaşayabilir" Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, hastaların ilaca erişmekte sıkıntı yaşamasından endişe duyduklarını söyledi

Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, SGK ve ilaç firmaları arasında yaşanan sorun nedeniyle hastaların ilaca erişmekte sıkıntı yaşamasından endişe duyduklarını açıkladı.

'FATURA HALKA KESİLİYOR'

"Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) geri ödeme listesindeki ilaçlar için, ilaç firmalarından belirli oranlarda kamu kurum iskontosu uygulanmasını istemektedir" diyen Karacan, "İlaç firmaları da bu iskonto oranlarını uygulayarak işlem yapmaktadır. Ancak son dönemde bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçmektedir. Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır" dedi.

samsun-eczaci-odasi-baskani-onur-ferhat-karacan-pandemide-76-eczaci-hayatini-kaybetti-1647073448.jpg

Samsun'da denizde boğulmuştu! Ailesi cinayetten şüpheleniyor Samsun'da denizde boğulmuştu! Ailesi cinayetten şüpheleniyor

MAĞDURİYET GİDERİLMELİ

Sorunun artarak devam ettiğini kaydeden Karacan, "Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları, şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir. Sorunun devam etmesi halinde, kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık bin TL’yi bulacak fiyat farkları çıkacaktır. Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir. İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmektedir. Gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir.

Merve İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.