Samsun'un İlkadım ilçesinde kentsel dönüşüm kararı alındığı için doğalgaz çalışmalarının başlatılamadığı Kökçüoğlu ve Hastanebaşı Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, yıllardır her iki konu da bir adım atılamadığını belirterek mağdur olduklarını söyledi.

ARTIK SESİMİZİ DUYUN 

Mahallerine '21. yüzyılın ortasında doğalgazı olmayan mahallemize doğalgaz istiyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz' yazılı pankart asarak, yetkililere çağrıda bulunan vatandaşlar, "Artık, sesimizin duyulmasını, bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz" dedi. 

"NE YIKILIYOR, NE YAPILIYOR"

Mahalleli adına basın açıklamasını okuyan Engin Yaz, "21. Yüzyılın ortasında Samsun’un merkez ilçesi olan İlkadım'ın göbeğinde bulunan Hastanebaşı ve Kökçüoğlu mahallelerinde yıllardır süren doğalgaz belirsizliğinin artık çözülmesini istiyoruz. Bizlere daha önce vaat edilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Kökçüoğlu ve Hastanebaşı mahallelerini yıllar önce kentsel dönüşüm projesine sokup buralar ile ilgili yıkım kararı alıp buna istinaden doğal gaz verilmedi. Ne yıkılıyor, ne yapılıyor. Burada çok büyük mağduriyet söz konusu. Burada yaşayan insanlar odun ve kömür yakarak ısınma ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bizlere üvey evlat muamelesi yapılmasından, hiçbir yatırım ve hizmet alamamaktan artık sıkılmış durumdayız. Artık kandırılmaktan bıktık. Bizi odun ve kömüre mahkum etmek kimsenin hakkı değildir. Bizler de insan gibi yaşamak istiyoruz. Lütfen yalvarıyoruz artık sesimizi duyun" 

"ŞEHRİN GÖBEĞİNDE BÖYLE OLMAMALI"

Vatandaşların mağdur olduğunu dile getiren Kökçüoğlu Mahalle Muhtarı Kemal Kindan: Bu insanların mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve bakanlarımızdan ve Samsun milletvekillerimizden sesimizi duymalarını istiyoruz. Şehrin göbeğinde böyle olmamalı. 

"MAĞDURİYETİMİZİ GİDERİN "

Yetkililere seslenen Hastanebaşı Mahalle Muhtarı Hasan Kökner de şunları söyledi: Dertliyiz, sıkıntılıyız. mahalle sakinlerimiz burada mağduriyet yaşıyor. Yetkililere gidiyoruz ama çözüm alamıyoruz. Çiğdem Karaaslan'a da söyledik bir çözüm bulunamadı. Samgaz bize bu şartlarda buraya girmem yasal değil, sokakları resmiyette göremiyorum' diyor. Yolların açılması gerekiyor Kavak’ta köylerde bile doğalgaz var, ama şehrin göbeğinde yok. Sabah kalkıyoruz ev soğuk, akşam geliyoruz ev soğuk. İşten gelip bir de soba yakmaya uğraşılıyor. Mağduriyetimizi lütfen giderin. 

Mağdur olduklarından yakınan mahalle sakinleri ise şöyle konuştu:

"İMZA TOPLADIK ÇARE BULAMADIK"

Ali Rıza AY: 500 imza toplayıp yetkililere müracaat ettik ama çaresi yok. Samgaz’a gidiyoruz 'yıkım kararını kaldırsınlar veya bize 5 sene müsaade etsinler gaz verelim' diyorlar. Yıkım kararını da kaldırmıyorlar gaz da vermiyorlar. Bizden oy bekliyorlarsa biz de hizmet bekliyoruz. Bizim onlara ihtiyacımız varsa onların da bize ihtiyacı var. Bu iş bir an önce çözülmeli. 

"ÇÖZÜLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ"

Süleyman AKYÜZ: Mustafa Demir'in bakanlık yaptığı ben kendisine bu sorunu iletmiştim. Çözeceklerini söylemişti. Yeni bir seçim geliyor ama bizim mağduriyetimiz giderilmedi. Sayın Cumhurbaşkanımız 'kentsel dönüşüm' diyor. Burada bir deprem olsa, yıkılacak evin sayısı belli değil. O zaman kentsel dönüşüm yapsınlar, doğalgazı da bağlasınlar. Bu insanlar artık mağdur olmasın. Lütfen bu konuyu bir an önce çözsünler. 

"DEMİR BENİ YANINDAN KOVDU"

Mahmut DAMGACI: 90 yaşında adamım. Nasıl odun alacağım, nasıl kömür yakacağım? Ben Mustafa Demir’in yanına gittim '100 metre ileride gaz var ama ben de yok' dedim. Beni yanından kovdu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BEKLİYORUZ"

Hülya ZEREN: Kentsel dönüşümü bekliyoruz ama öyle bir ışık gözükmüyor. Biz 3 yaşındayken buralar değişecek dediler hala değişmedi. Kış geliyor. Odun, kömür fiyatı belli. Bir odada ısınamıyoruz. Çoluk, çocuk banyo yapamıyor soğuk diye. Olur mu böyle? Hangi yüzyılda yaşıyoruz? 

Farkında mısınız? 6 Aralık Çarşamba günü Kanal S'de Farkında mısınız? 6 Aralık Çarşamba günü Kanal S'de

NEJLA KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.