doğa calven cemre
       
5s akın bilgi

Samsun’da Demir’e Mahkemeden Şok Karar! O Projenin Yürütmesi Durduruldu

mustafa-demir
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Demir’e Mahkemeden Şok Karar! O Projenin Yürütmesi Durduruldu  Samsun 2. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Demir’in, Cumhuriyet Meydanı projesinin yürütmesini durdurdu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Cumhuriyet Meydanı ve Site Cami çevresinde yapmayı planladığı kentsel dönüşüm çalışmasına yargıdan şok bir karar geldi. Kentsel dönüşüm kararı verilen bölgedeki bazı mülk sahipleri tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

samsun buyuksehir mustafa demir 30 haziran 2 Foto Galeri samsun buyuksehir mustafa demir 30 haziran 1 Foto Galeri

DÜZENEMELERE AYKIRI
Samsun 2. İdare Mahkemesi; 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 73/2 maddesine göre kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanının 5 hektardan az olarak belirlenmesinin yasaya aykırı olduğunu ve yapılan proje alanı ile ilgili
plan değişikliği yapılırken, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin emredici düzenlemelerine aykırı hareket edildiğini bildirdi.

 

samsun buyuksehir mustafa demir 30 haziran 4 Foto Galeri

ŞARTLAR UYGUN DEĞİL
Mahkeme kararını değerlendiren ve kararın yerinde olduğunu kaydeden TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, “Bu alanda çok eski yapılar da, ruhsatsız yapılaşma da yok. Bu durumları mahkeme, davacıların mülkünü esas almış. Kentsel dönüşümün yapılabilmesi için yasada sayılan şartların mevcut olması gerekiyor. Bu şartlar burada mevcut değil. Bu da kamu yararının olmadığını gösteriyor. Bu alanın belirlenmesi ilişkin yasa maddelerine uygun davranılmamış. Bunlarla birlikte şehircilik, planlama ilkeleri, planlama esasları ve tekniğine uyulmamış. Bundan dolayı da yürütmeyi durdurma kararı verilmiş” dedi.

 

samsun buyuksehir mustafa demir 30 haziran 3 Foto Galeri

NEDEN ACELECİ DAVRANIYOR?
Projenin keyfi olduğunu belirten Memişoğlu, sözlerine şunları ekledi, “Bu proje bir kişinin şahsi projesi olmamalı, Samsun’un projesi olmalı. Bu planlamanın gerekçesinin açık ve net şekilde ortaya konması, üzerinde assasiyetle çalışılması gerekiyor. Büyükşehir’in bu kadar aceleci davranmasının mantığını anlayamıyoruz. Yer sahibi olan, meslek sahibi olan, iş sahibi olan insanları yerinden yurdundan ediyorlar. Hem meydanın büyütmek istiyorlar, hem de birilerine mevcut alanları peşkeş çekiyorlar.”

Merve İLHAN

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 4 hafta önce

    MEYDANI GÜZELLEŞTİRME HİKAYELERİNİ BIRAKIN. AMAÇ BULVAR AVM NİN ÖNÜNÜ AÇMAK.

  2. 4 hafta önce

    Şaka gibi, 4 hektar az olmuş 5 hektar yapın deyip mağdur sayısını artırmayı hedefliyor yasalar 🙂