Samsun’da Dedektif Gibi Arıyorlar! Kilosunu 150 TL’den Satıyorlar

samsun-mantar1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Dedektif Gibi Arıyorlar! Kilosunu 150 TL’den Satıyorlar Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde yetişen “kuzugöbeği” mantarı zorlu şartlar altında toplanırken kilosu ise 150 liradan satılıyor

KENDİLİĞİNDEN YETİŞİYOR

Vezirköprü İlçesi’nde doğada kendiliğinden yetişen ve bölgede yaşayanların gelir kapısı olan “kuzugöbeği” mantarının sezonu başladı. Diğer türlerine göre nadir bulunan kuzugöbeği mantarının kilosu 150 TL’den satılıyor.

samsun mantar 2 Samsun

DEDEKTİF GİBİ ARIYORLAR

Türkiye’nin akciğerlerinden biri olan Vezirköprü Kunduz Ormanları’nda yöre halkı kuzugöbeği mantarı hasadı yapıyor. Genelde ormanlarda tek tek veya küçük gruplar halinde bulunan kuzugöbeği mantarı bahar aylarında ortaya çıkıyor. Samsun’da ise bahar döneminde yoğun yağış alması sonucu ortaya çıkan kuzugöbeği mantarları vatandaşın da gelir kapısı oluyor. Genellikle çam, sedir gibi ağaç türlerinin diplerine gizlenmiş olan mantarı orman halkı dedektif gibi arıyor. Yoğun sıcak altında çalışan vatandaşlar, kuzugöbeği mantarını tadanın bir daha yemek istediği söyledi.

samsun mantar 3 Samsun

HER YERDE BULUNMAZ

Kunduz Ormanları’nda mantar toplayan Aliye Zengin(45), “Dağlara çıkması zor. Her gün yarım kilo kadar topluyoruz. Vezirköprü merkezde pazarda satıyoruz. Ormanlarda yetişiyor. Nisan-mayıs aylarında oluyor. Bazen mahalleye mantarcı geliyor, ona veriyoruz. Bu mantar çok lezzetli oluyor. Bir kilogram etten daha da lezzetli diyorlar. Çok değerli bir mantardır. Her yerde bulunmaz” dedi.

TOPLAMASI ZOR

Yeğeniyle birlikte mantar topladığını söyleyen Ali Yiğit (60), “Bu aylarda dağlara çıkıyoruz. Kuzugöbeği mantarı topluyoruz. Yiyeceğimiz kadarını yiyoruz. Gerisini 100 ile 150 TL arasında satıyoruz. Başka mevsimde olmuyor. Toplaması zor oluyor ama ne yapalım o kadarını idare ediyoruz” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir