doğa calven duru
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da Costal Sahili S.O.S Veriyor!

Samsun'da Costal Sahili S.O.S Veriyor
Daha Fazla Göster

Samsun’da Costal Sahili S.O.S Veriyor! Samsun’da; Büyükşehir Belediyesi’nin, Costal sahilindeki çirkin görüntüye yol açan atıkları temizlememesi, tepkilere neden oldu

ZAMBAK1 Ana Manşet

Samsun’un Alaçam İlçesi’nde koruma altındaki kum zambaklarının sökülmesinden bir süre sonra Çarşamba İlçesi’ndeki Costal sahilinde oluşan çirkin görüntü ve Büyükşehir Belediyesi’nin alanı temizlememesi tepki çekti. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Atıklar sahile adeta kusuyor” dedi

ADETA ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

Çarşamba İlçesi’nde şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktaki vatandaşın da yoğun olarak kullandığı Costal sahilinde kirlilik oluştu. Cam ve plastik şişeler ile evsel atıkların biriktiği sahil, adeta çöplüğe döndü. Daha önce Alaçam İlçesi’nde kum zambaklarını sökülmesiyle gündeme gelen Büyükşehir Belediyesi’nin bu kez de Costal Sahili’ni temizlememesi çevrecilerin tepkisini çekti. Samsun Çevre Platformu Sözcüsü (SAMÇEP) Mehmet Özdağ, Costal Sahili’nin bir an evvel kurtarılması gerektiğini söyledi.

samsunda dogal kum plaji copluge dondu 8593 dhaphoto3 Ana Manşet

ATIKLAR SAHİLE KUSUYOR

Alanın daha önce çöp depolama sahası olduğunu kaydeden Özdağ, “Bu alan geçtiğimiz yıllarda vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılıyordu. Burada oluşan facia boyutundaki çevresel kirlilik, geçmiş yıllara dayanıyor. Denize bırakılacak plastik ve evsel atıklar, doğal yapısı gereği batıdan doğuya doğru geliyor ve bu sahil de adeta kusuyor” dedi.

samsunda dogal kum plaji copluge dondu 8593 dhaphoto5 Ana Manşet

KIYMETİNİ BİLEMEDİK

Sahilin tüm kenti kapsayacak seferberlikle kurtarılması gerektiğini belirten Özdağ, “Son 25 yılda yapılan bize göre yanlış kamu yatırımlarıyla plajlarımız oldukça küçüldü ve neredeyse avuç içi kadar kaldı. Halbuki Samsun, 40 kilometrelik kesintisiz kumsala sahip olan dünyanın sayılı şehirlerinden biriydi ama kıymetini bilemedik. Bana göre bu 15 kilometrelik doğal sahil, gelecekte çocuklarımıza bırakacağımız en güzel mirasımız. Tüm kenti kapsayacak bir seferberlikle bu sahili kurtarmamız gerekiyor. Samsun halkının kullanımına sağlıklı bir şekilde açmamız gerekiyor. Ayrıca bu sahilde bizim bildiğimiz kadarıyla endemik bir bitki türü olan kum zambakları da yetişiyor. Bu sahilin kıymetini bilelim” diye konuştu.

samsunda dogal kum plaji copluge dondu 8593 dhaphoto4 Ana Manşet

KUM ZAMBAKLARI DA SÖKÜLMÜŞTÜ

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Alaçam İlçesi Geyikkoşan sahilinde, Dünya Doğal Koruma Birliğince koruma altına alınan, koparılması yasak olan kum zambaklarının Büyükşehir Belediyesi tarafından yok edildiği öne sürülmüştü. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, kum zambaklarının nesli tükenmek üzere olduğunun altını çizmiş ve hizmet adı altında doğal dokuya zarar verildiğini söylemişti.

Ekran Alintisi Ana Manşet

ZAMBAK Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir