Samsun'da "Atalarımın Dansı" izleyicilere adeta şölen yaşattı. Balkan halk oyunlarının yaşatılması adına 15 ayda 280 gencin eğitildiği projede Selanik yöresi halk oyunlarını yaşatacak bir ekip kuruldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde hayata geçirilen Atalarımın Dansı projesi, Samsun Balkan Türkleri Derneği ile Down Sendromlu Çocuklar ve Aileleri Eğitim Dayanışma Derneği iş birliğinde yürütüldü.

HALK OYUNLARINI SERGİLEDİLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde yapılan halk dansları şöleniyle kapanışı yapılan projede eğitim alan gençler, maharetlerini sahneye taşıdı. Mübadele sonucu ülkeye gelen Balkan Türklerinin beraberinde getirdikleri kültürün, kaybolmasının önüne geçmek üzere 15 aylık eğitim alan gençler öğrendikleri Selanik yöresi halk oyunlarını sergilediler.

BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Proje çerçevesinde down sendromlu çocuk ve gençler de akranlarıyla eğitimlere katılarak halk oyunları öğrendi. Düzenlenen halk dansları şöleninde down sendromlu çocuklar da gösterileriyle büyük alkış aldı.

40 KİŞİLİK DAİMİ EKİP OLUŞTURULDU

Balkan Türklerinin unutulmaya yüz tutan halk danslarının ilerleyen dönemde de yaşatılması adına proje de eğitim alan gençler içinden 40 kişilik daimi bir ekip oluşturuldu. Bu ekibin çeşitli platformlarda mübadil halk oyunlarını profesyonel ve daimi bir şekilde temsil edeceği belirtildi.

Projede verilen eğitimler kayıt altına alınarak video paylaşım ortamında herkesin öğrenebileceği bir platforma da taşındı.

"KÜLTÜREL MİRASIMIZ"

Proje yazarı Sevda Tanyıldız yaptığı konuşmada, “Mübadele sadece coğrafi bir yer değişimi olmamış, yüz binlerce kişiyle gelenek ve göreneklerimiz, müziklerimiz, dil ve lehçelerimiz, mutfak kültürümüz Anadolu'ya taşınmıştır. Korumaya çalıştığımız tüm bu yerel kültürler çok değerli olup, onlar bizim tarihimiz onlar bizi biz yapan milli değerlerimiz ve kültürel miraslarımızdır" dedi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN. 

Canik Belediyesi'nden 4,5 Milyon TL'lik Tasarruf! Canik Belediyesi'nden 4,5 Milyon TL'lik Tasarruf!