"BALIK EVİ KAFEYE DÖNÜŞÜYOR"

Atakum ilçesinde Samsun Cumhuriyet Kadınları Bando Takımı eşliğinde başlayan yürüyüş, Çobanlı İskelesi’nde sona erdi. Yürüyüş ile çölyak hastalığı ile ilgili toplumda farkındalık oluşturulması hedeflendi. Yürüyüş sonnası değerlendirmelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Eyüp Çakır, “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Halit Doğan Bey’in talimatıyla kent merkezinde bulunan ‘Balık Evi’ olarak bilinen tek katlı yapıyı çölyak hastalarımız için bir kafeye dönüştürüyoruz. Burada çölyak hastalarımız için her türlü glütensiz ürünü bulabilecekleri ve satın alabilecekleri bir alan oluşturuyoruz. Bugünkü yürüyüşümüzle beraber hem çölyak hastalarımızla ilgili farkındalığı artıracağız hem de onlarla birlikte olduğumuzu, devamlı onlarla birlikte yürüyeceğimizi göstermek istiyoruz” diye konuştu.

"DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜYÜŞE KATILDIK"

Samsun'da yarın hava nasıl olacak? 15 Haziran Cumartesi Samsun hava durumu Samsun'da yarın hava nasıl olacak? 15 Haziran Cumartesi Samsun hava durumu

Samsun İl Sağlık Müdürü Mustafa Uras, çölyakın çocuklardaki büyüme ve gelişme geriliğinin, ishal ve kabızlık ataklarının görüldüğü bir hastalık olduğunu belirterek, bu hastalığa dikkat çekmek ve çölyak hastalarının yanında olduklarını göstermek için etkinliğe katıldıklarını söyledi.

"BİZLERİ ONURLANDIRDI"

Samsun Çölyak ve Glütensiz Beslenme Derneği Başkanı Sara Kosif ise, 2019 yılında kurulan derneğin amacının Samsun’daki çölyak hastalarını bilinçlendirmek, onların glütensiz gıdalara ulaşmasına yardımcı olabilmek olduğunu vurguladı. Kosif, “Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Halit Doğan, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü münasebetiyle bize bir jest yaparak bizleri onurlandırdı, glütensiz kafe yapacağını açıkladı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etkinliğe çölyak hastaları ile aileleri ve vatandaşlar katıldı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Ayşe Çolak