banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

06.08.2019, 09:16 76

Samsun’da bayram hazırlıkları…

Mübarek Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bayram, hangi cümle içerisinde geçerse geçsin insanda mutluluk, huzur ve sevinç dalgaları yaratan adeta sihirli bir kelime gibi. Elbette bu bir dini bayram.  Birtakım özel vecibeleri var. Hiçbir şeyin olmadığı gibi, bayramlar da artık eskisi gibi değil.

Belki de eskinin en çok yâd edildiği, hasretle bahsedildiği başlık bayramlardır. Çünkü bayramlar, sıra dışı yaşanmışlıkların dışında anıdır, hatıradır, sevinçtir, buluşmadır, barışmak ve kavuşmaktır.

Herkes çocukluğundan bir şeyler taşır gelecek günlerine.

Peki Samsun’da bayramlar nasıl geçiyor. Hazırlıklar ne durumda. Başta yetkili merciler olmak üzere neler yapıldı. Vatandaşın huzurlu bir bayram geçirmesi ise yeterli planlamalar yapılıp, alınması gereken önlemler alındı mı?

Kurban satış noktaları, kesim noktaları, bu güzergahlardaki ulaşım, veterinerler, sağlık kontrolleri, çalıntı kurban tespitleri, satış ve kesim sonrası uyarıları, arife günü güvenlik önlemleri gibi daha sayamadığımız birçok başlıkta gerekenler mutlaka yapılmıştır diye düşünüyorum.

Çünkü Kurban Bayramı, diğer bayramlara nazaran içerik olarak zorlu aşamaları olan özel bir bayram. Bu arada acemi kasapları da unutmamak lazım. Eline bıçak alma cesaretini göstermek başka, kasabım diyerek kesim yapmak ve bunu ücret karşılığı yapmak başka. Kurban Bayramı klasiği haline gelen kendini kesen, ya da bir başkasını yaralanmasına neden olanları umarız görmeyiz ama yine haberlerde seyredeceğimiz kesin.

Tabi bir de firar eden özellikle boğalar var ki onlar asla olmaz ise olmaz. Yine büyük firar haberleri seyredecek ve okuyacağız. İçlerinden bazıları gerçekten kısa bir süreliğine de olsa ünlü olacak.

Şartlar ne olursa olsun, Allah’ın rızasını kazanmak için kurban edilecek hayvanların zerre sıkıntı ve zulüm görmedikleri bir bayram olmasını bütün kalbimle diliyorum. Bu bayram, can feda edilerek yerine getirilen çok özel bir bayram.

İşte tam da bu yüzden herkesin bu bayramı, o özel canlara elindeki bıçak ile değil de yüreğindeki imanla muamele edeceğine inanıyorum.

Mutlu bayramlar…

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:06
Güneş 05:03
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:17
Yatsı 22:05