Yeşilay ve Canik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hayata geçirilen ‘Bağımlılık Öldürür, Spor Güldürür’ isimli projenin açılışı yapıldı. Gençleri bağımlılıktan korumak, bağımlılıkla mücadelede sporla farkındalık oluşturmak ve spora teşvik etmek amacıyla okulun kadın öğretmen ve öğrencileri futbol maçı yaptı. Kıran kırana geçen maçın kazananı dostluk oldu.

"SPORUN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ"

Etkinlikte konuşan Vali Dağlı, "Gençler bizim geleceğimizdir, yarınlarımızdır. Onun için zararlı hiçbir alışkanlığa bulaşmadan, kendinizi hayata hazırlamanız, bizim için, ülkemiz ve aileniz için son derece önemlidir. Bu anlamda, bağımlılıkla mücadele çalışmalarında sporun ne kadar önemli bir yer teşkil ettiğini biliyoruz. Spor bağımlılıkla mücadelede baş argümanlarımızdan bir tanesidir. Çünkü gençlerimiz spor yapmak suretiyle hem vakitlerini güzel geçirecekler hem de sportif faaliyetlerini en iyi şekilde yapacaklar" diye konuştu.

"İŞ BİRLİĞİNE ÖZENDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ"

Okul Müdürü Osman Ayar, "Gençlerle kurulan iletişimde, şefkati, anlayışı ve hoşgörüyü elden bırakmamalıyız. Onlarla aramıza aşılamayacak engeller koymamalı, günlük hayatta onlarla iş birliği içinde olmalıyız. Farkındalık oluşturmak, onlar ile iş birliği yaparak akranlar arası iş birliğine özendirmeye amaçlamaktayız" şeklinde konuştu.

"SAĞLIKLI YAŞAM ÖNCELİĞİMİZ"

Samsun Yeşilay Başkanı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "Alkol, tütün, teknolojide kumar bağımlılığı, madde, gibi burada bağımlılıkla mücadeleyi yaparken, daha çok iyi alışkanlıklar kazanmak, sportif faaliyetlere katılmak, sağlıklı yaşamak bizim önceliğimizdir. Biz de ‘Bağımlılık Öldürür, Spor Güldürür’ sloganıyla bir proje başlattık ve devamı da gelecek. Biz bu gibi projeleri önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

"ONLARI İYİ BİR ŞEYLERE YÖNLENDİRELİM İSTEDİK"

Proje hakkında bilgi veren rehber öğretmen Birgül Karacalı ise “Bir süredir bağımlılıkla ilgili çalışmalar yapıyordum. Aynı zamanda okullarda bağımlılığı önleme formatörüyüm. Okulumuzda da böyle sporla beraber gençleri boş zamanlarını güzelce değerlendirelim, onları iyi bir şeylere yönlendirelim istedik. ‘Bağımlılık Öldürür, Spor Güldürür’ dedik. Sağlıklı yaşamla beraber bunu birleştirelim istedik ve böyle bir proje yaptık. Amacımız gençlerin vakitlerini spor gibi iyi bir şeye yönlendirip bağımlılıktan uzak durmalarını sağlamak. Bu niyetle bu projeyi oluşturduk" açıklamasında bulundu.

Etkinliğe ayrıca Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar katıldı. Toplu fotoğraf çekiminin ardından etkinlik son buldu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.