doğa area cemre
 
5s dikey arslan bilgi

Samsun’da Altın Piyasasında Son Durum! İşte En Çok Satılan Ürün

altin-salih-ozman
Daha Fazla Göster

Samsun’da Altın Piyasasında Son Durum! İşte Sektörde En Çok Rağbet Olan Ürün Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, vatandaşların alım gücünün düştüğü için kuyumcularda beklenen satışın olmadığını söyledi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kademeli normalleşme sürecinin, kuyumcularda beklenen etkiyi yaratmadığını, vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirtti.

26 ozman 1 Ana Manşet

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Satışların beklenen düzeyde olmadığını belirten Başkan Özman, “1 Temmuz itibariyle yasaklar kalkmasıyla artık çarşıda, pazarda vatandaşlarımız rahatça dolaşıp alışverişlerini yapıyorlar. Yemekli düğünler de başladı. Ama bunun kuyumcu esnafına yansıdığını söylememiz mümkün değil. Ciddi anlamda bir işsizlik var ama ben bu işsizliği, vatandaşın satın alım gücünün düşmesine bağlıyorum. Gram fiyatı 500 lira olan bir ürünü artık insanların çok kolay ulaşabilmesi, alabilmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

TEKTAŞA RAĞBET VAR

Sektörde yoğun olarak tektaş yüzüklerin satıldığını ifade eden Başkan Özman, “Evlilik hazırlığında ki her genç, evleneceği hanımefendiye teklif etmek üzere tektaş alıyor. Şu anda tektaş yüzükler ağırlıklı olarak satılıyor. Eskiden burma bilezikler, geniş bilezikler, hasır takımlar hediyelik olarak götürülüyordu. Artık bunları masal olarak anlatıyoruz. Onun yerine düğüne gidenler, artık gram altın veya çeyrek takıyor. Hatta eskiden bunun yüzde 90’ı çeyrek oluştururdu şimdi 10’nu çeyrek oluşturuyor. Yüzde 90’nını gram ve yarım gram altınlar oluşturuyor” diye konuştu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir