Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gökhan Demircioğlu, 'Aile Hekimliği Uygulaması'nın çalışanın cezalandırıldığı ve hakkını arayanın uygulama dışı bırakan bir hale getirilmeye çalışıldığını öne sürerek, son yasa taslağında yer alan yaptırımları eleştirdi.

14 yılda aile hekimliğinde birçok yönetmelik değişikliği yapıldığını, sahada uygulanabilir olmaktan uzak, koruyucu hekimliğin ruhuna aykırı yönetmeliklerin mahkeme tarafından iptal edildiğini belirten Demircioğlu, "En son bizlerin 'ceza yönetmeliği' dediğimiz yönetmelik de Danıştay tarafından iptal edilmiş, Anayasa Mahkemesi tarafından da karar onaylanmıştır.
Bu süreçte hekimlerce kazanılan binlerce davaya rağmen kamuyu zarara uğratmak pahasına iptal edileni tekrar tekrar dayatarak yapılan mevzuatlar hekimlerin işlerini yapmak yerine mahkeme mahkeme dolanmasına sebep olmuştur. En son yasa tasarısı da bahsettiğim dayatmaların bir örneğidir" dedi.

Terme'de yuvasına giremeyen Leylek için ağaç budandı! Başkan Kul: "Tüm canlıların belediyesiyiz" Terme'de yuvasına giremeyen Leylek için ağaç budandı! Başkan Kul: "Tüm canlıların belediyesiyiz"

Aile hekimliğinin maddi ve iş yükü olarak cazibesini yitirdiğini kaydeden Demircioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Birinci basamak çalışanlarının çalışma motivasyonları kaybolmuştur. Birçok aile hekimi işinden ayrılmayı düşünmekte, ayrılan aile hekiminin yerine hekim bulmak da her geçen gün zorlaşmaktadır. Önümüzde şiddet, mali kayıplar, cari giderin ihtiyaçları karşılamaması, usülsüz rapor talepleri, artan iş yükü, hekim başına düşen çok fazla nüfus gibi bir sürü sorun varken bakış açısı sadece ’Biz aile hekimlerine nasıl disiplin cezası veririz?’ şeklinde olan yasa tasarıları hekimlerin motivasyonlarını kırmaktadır, hekimlerin sistemden çıkışını artırmaktadır. Tüm bunların sonucunda  dünyanın ülkemize gıpta ile baktığı gerek aşılama, anne ve çocuk sağlığı alanında gerek kronik hastalık takibinde ve koruyucu hekimliğin tüm parametrelerinde ülkemizin geriye gitmesine neden olarak bir halk sağlığı problemi oluşturmaktadır. Konu ceza vermek olunca bir günde geçen yasa tasarılarını gördüğümüz meclisimizden talebimiz şiddet, iş yükü ve hak kayıplarının da aynı hızda çözümü için çalışmalarıdır. Aile hekimlerinin artık sabrı kalmamıştır. Bizler toplum odaklı, bilimsel ve huzur içinde çalışan aile hekimliği için mücadelemize her zaman devam ediyoruz, edeceğiz. Mobinge açık, aile hekimliğinin ruhuna aykırı bu yasa tasarısının geç olmadan meclisten dönmesini talep ediyoruz."

NEJLA KAYA 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.