Samsun’da Abdal Irmağı’na Ne Oluyor? Yöre Halkı Endişeli

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Abdal Irmağı’na Ne Oluyor? Yöre Halkı Endişeli Samsun’da kurulan biyokütle enerji santralinden, Abdal Irmağı’na deşarj edilen atık su nedeniyle ırmakta meydana gelen değişim yöre halkını endişelendiriyor.

 

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulan biyokütle enerji santralinden, sulama ve balıkçılık yapılan Abdal Irmağı’na deşarj edilen atık su nedeniyle ırmakta meydana gelen değişim devam ediyor.

95dc5007 12a2 48e1 bbf1 3ce524198bce Ana Manşet

DEĞİŞİM BAŞLADI
Irmakta atık sudan sonra oluşan alg ve fitoplanktoların ardından beyaz köpüklerin oluşması dikkatlerden kaçmazken, havaların ısınmasıyla birlikte ırmakta yeniden değişimlerin başladığı görüldü. Irmağın üzeri yeniden kırmızıyla kaplanması yöre halkını endişelendiriyor.

ffe56bcd f3a5 44e8 80f6 b392ba14641f Ana Manşet

BAŞIMIZA NE GELECEK?
Santralin Abdal Irmağı’na atık su derşarj etmeden haliyle, son hali arasındaki farklardan bahseden ve yörede yaşayan Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, “Ben burada doğdum burada büyüdüm. Bu ırmakta bugüne kadar böyle bir görüntüyle karşılaşılmadı. Üstelik firmanın proje tanıtım dosyasında Abdal Irmağı’na hiçbir şekilde katı veya sıvı atık deşarjı yapılmayacağı yazarken, bunu yapmaları ise ayrı bir tartışma konusu. Irmak kanalizasyona dönmüş durumda. Berrak bir suyu varken, ırmağımızı bu hale getirdiler. İçinde kimyasal var mı yok mu bilmiyoruz. Vatandaşın yediği sebzeler bu ırmaktan alınan suyla sulanıyor, hayvanlar bu ırmaktan su içiyor. Bu ırmaktan balık tutuyoruz. Yarın başımıza ne geleceğini bilmeden yaşıyoruz” dedi.

d7fdbab4 18a5 4539 bc41 68c67bfd8629 Ana Manşet

GELSİNLER İÇSİNLER
Deniz, bu ırmağın suyunun temiz olduğunu iddia eden başta AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş olmak üzere, iddianımn arkasında duranları yöreye davet ederek, “Kim bu suyun temiz olduğunu söylüyorsa gelsin bir bardak su içsin” diyerek tepkisini dile getirdi.

Merve İLHAN


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir