Osmanlı döneminden kalmalar! Samsun'da 47 adet ele geçirildi  Osmanlı döneminden kalmalar! Samsun'da 47 adet ele geçirildi 

Samsun'da meslek liselerinin atölyelerinde imal edilen mobilya, temizlik ve hastane malzemesi ile gıda gibi ürünlerin satışından geçen yıl elde edilen gelir önceki yılın iki katını geçti İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, "İç piyasa ile olan diyaloğumuz gün geçtikçe artarak devam ediyor. Öğrencilerimiz erken yaşta döner sermaye üzerinden gelir elde etme imkanı buluyor" dedi.

ÖĞRENCİLER HEM ÖĞRENİYOR HEM KAZANIYOR

Samsun'da pek çok alanda üretim yapan ve döner sermayeye sahip 22 meslek lisesinin geçen yılki üretimlerinden 30 milyon lira gelir elde edildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 55 meslek lisesinden döner sermayeye sahip 22'sinin atölyelerinde mobilya, temizlik ve hastane malzemesi ile gıda gibi ürünler imal edilerek piyasaya sunuluyor. Öğrenciler bu sayede mesleğin inceliklerini öğrenirken, aynı zamanda aylık 2 bin 550 lira kazanma imkanı buluyor.

"HER GEÇEN YIL ARTIYOR"

Bu kapsamda 2021 yılında 14 milyon lira ciro yapan 22 meslek lisesi, geçen yıl ciroyu iki kattan fazla artırarak 30 milyon liraya çıkarttı. İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, Samsun'da meslek liselerinin üretim kapasitesinin her geçen yıl arttığını söyledi. Bu liselerin döner sermaye felsefesine hakim şekilde çalıştığına işaret eden Ağar, "Samsun'da 55 meslek lisesinde 32 bin öğrencimiz eğitim öğretim imkanından faydalanıyor. Üretim boyutuyla okullarımızı destekliyoruz. Samsun'da çok önemli ürünler yapıyoruz." dedi.

"HEM ÖĞRENİYOR, HEM EĞLENİYOR HEM DE GELİR ELDE EDİYORLAR"

Üretimden hem öğrenciler hem öğretmenler hem de velilerin memnun olduğunu dile getiren Ağar, "İç piyasa ile olan diyaloğumuz gün geçtikçe artarak devam ediyor. Öğrencilerimiz erken yaşta döner sermaye üzerinden gelir elde etme imkanı buluyor. Dolayısıyla hem öğreniyor hem eğleniyor hem de üretimden kaynaklı hak ettikleri ücreti almış oluyorlar. Bu, bizim için de sürekli gelişim anlamında önemli bir çalışma alanı oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARIMIZ DAHA MEZUN OLMADAN İŞ GARANTİSİYLE HAYATLARINA BAŞLIYOR"

Ağar, bazı meslek lisesi öğrencilerinin okulu bitirir bitirmez iş imkanına kavuştuğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Özellikle tematik alanda bazı okullarımız uzmanlık güçlerini artırıyor. Bu noktada Samsun'da denizcilik alanında eğitim öğretim yürüten liselerimizde daha mezun olmadan çocuklarımız, iş garantisi ile hayatlarına başlıyor. Burada yaptığımız şey, çocuklarımızı ilgi ve yeteneklerine göre desteklemek, sanayi ve eğitim işbirliklerini artırmak, her çocuğumuzun hak ettiği değeri mesleki eğitim alanında görmesini sağlayarak ülkemizin bu noktada atılım yapmasına fırsat oluşturmak."

"ATÖLYEDE YAPTIĞIMIZ İŞİN KARŞILIĞINI ALIYORUM"

Giyim üretim teknolojisi alanı 11. sınıf öğrencisi Mine Öztürk hem okuduğunu hem de mesleğini öğrendiğini belirterek, "Mesleğimi seviyorum. Atölyede yaptığımız işin karşılığını da devletimizden alıyorum." diye konuştu. Aynı bölümde 9. sınıf öğrencisi Mert Erdem de gelecekte eğitim aldığı alanda şirket kurmak istediğini ifade etti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.