ANITA ÇELENK SUNULDU 

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Samsun’da Atatürk Onur Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende Samsun Tabip Odası, Samsun Diş Hekimleri Odası, Samsun Eczacı Odası, Samsun Veteriner Hekimler Odası ve Samsun İl Sağlık Müdürlüğü anıta çelenk sundu.

"SORUMLUSU HEKİMLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI DEĞİL"

Törende konuşan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Ömer Faysal Çadır, "14 Mart 1827 tarihinde, bundan tam 197 yıl önce, 2. Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet üstadımızın önerisiyle, tıp eğitiminin başladığı ilk tıp fakültesi diyebileceğimiz yapılanma Tıphane-i Amire, Cerrahhane-i Amire adıyla İstanbul'da oluşturuldu. Bu şekilde geleneksel tıp yöntemi terk edildi ve halk için daha faydalı olacağı düşünülen modern ve bilimsel tıp eğitimine ve uygulamasına geçildi. Bundan tam 197 yıl önce. Ne mutlu bize. Biz de her 14 Mart'ta bize bu geçişi sağlayanlara teşekkür eder ve tıbbımızı, sağlık sistemimizi, mesleki ve meslektaş sorunlarımızı ve halkımıza sunacağımız sağlık hizmetinin daha iyileştirilmesi yollarını konuşur, tartışır, fikirler üretir ve bunların uygulanmasını sağlamak için uygulayıcılara, ülkemizi yönetenlere önerilerde bulunuruz. Bazen de can yakan yanlışları gördüğümüz, yaşadığımız zaman da bağırır çağırır, isyan ederiz, sesimiz duyulsun diye. 14 Mart bir bayram günü, yani mutlulukla yaşanması gereken bir gün. Fakat ne yazık ki halkımız, hak ettiği ve istediği sağlık hakkına ulaşamadığı için mutsuz, hekimlerimiz de görevlerini gerektiği gibi yapamadığı, yaptığı önemli ve değerli işe karşın hak ettiği saygıyı göremediği, verdiği hizmetin karşılığını alamadığı için sıkıntıda. Öncelikle şu bilinmelidir ki; halkımızın sahip olduğu sağlık hakkına, istediği ve beklediği güzellikte ulaşamamasının sorumlusu hekimler ve sağlık çalışanları değildir" dedi.

Havada panik! Uçaklar, Samsun-Çarşamba Havalimanı'na iniş yaptı Havada panik! Uçaklar, Samsun-Çarşamba Havalimanı'na iniş yaptı

Programa, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Oğuz Uzun da katılı. Tören toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.