Hilas Otel

Çelik İnşaat

Samsun’a format at

            Format atmak, ilgili cihazı/bilgisayarı fabrika ayarlarına döndürmek demektir. Sistem artık şişmiş, çökmeler başlamış, rahat işlemler yapılamıyor demektir. Bu açıdan baktığımız da cihaz üzerinde edindiğimiz onca işlem onca tecrübe siliniyormuş gibi gözüküyor ancak formatı atan kişi aynı bilgisayarın kullanıcısı ise formattan sonraki bilgisayarda tecrübeleri ile, hafızasında edindiği dersler ile daha güçlü bir başlangıç yapıyor demektir.

            Samsun’un da öyle yada böyle yeni bir kana, yeni bir başlangıca ihtiyacı var. Hepimiz bu şehrin hafızasıyız, hepimiz bu şehirden daha fazlasını açığa çıkarabileceğimizi biliyoruz, hepimiz bu şehrin orasını burasını kurcalayarak, didik didik ederek neler yapılabileceğini öğrendik.

            Samsun’a bir kimlik kazandırmaktan ziyade biraz daha genel bakmamız gerektiğini düşünüyorum zira Samsun taşıdığı potansiyeller açısından sınırsız, aynı anda birçok işlemi yapabilen süper bilgisayarlar gibi. Ancak kendini yenilerken dünün ve bugünün şartlarına göre değil, yarının şartlarına göre kendisini yenilemesi gerekiyor.

            Dijital okur yazarlık yarının şartlarıdır. Artık bir kurumda çalışan sayısı ciddi bir şekilde düşecek ancak o kurumun destek aldığı danışman sayısı artacak. Eskiden kurumun belki sadece dışardan muhasebecisi varken şimdi robot tamircisi, mağaza yazılım güncelleyicisi, haftalık programlayıcısı, müşteri analizlerini yapan veri madencisi gibi dışardan alması gereken bir çok destek mevcut.

            İnsansız market konseptini hayata geçirmeye başlayan Amazon şuan Amerika’yı şoka soktu. İlk etapta Walmart, Target ve The Gap gibi mağazalarda çalışan 2.3 milyon kişinin işsiz kalması bekleniyor daha sonra Amerika’da bu ve benzeri işlerde çalışan 14 milyon çalışanın işsiz kalacağı ön görülüyor.

            Teknoloji maalesef acımasız, daha önceki yazılarımda 20.000 çalışan yerine 800 robot çalıştıran fabrikalardan bahsettik. Her yerde istihdamda ciddi düşüşler yaşanacak. Biraz da sosyal medyadan örnek verelim.

            Google, Youtube’ı 2006 yılında  1.5 milyar dolara satın aldığında çalışan sayısı 65 idi. Facebook, Instagram’ı 2012 yılında 1 milyar dolara satın aldığında çalışan sayısı 13 idi. Facebook, Whatsapp’ı 2014 yılında 55 milyar dolara satın aldığında çalışan sayısı 19 idi.

            Dijital Dönüşüme öncü olacak, dijital okur yazarlık merkezini Samsun’da konumlandırmamız gerekiyor. Hem taşıdığımız diğer bütün potansiyellerde buna ihtiyaç var hem Türkiye’nin de buna ihtiyacı var. Bu şekilde yeni hizmetler, yeni yazılımlar meydana getirerek katma değeri çok yüksek bir şehir haline geleceğiz, istihdamı kökünden çözmüş olacağız. Ondan sonra ister bakkallık yapın, ister çiftçilik yapın ister fabrikatör olun, her yerde bu dijital okur yazarlara ihtiyacımız olacak.

            Türkiye’nin kaderini değiştiren siyasi oluşumun gerçek başlangıç noktası Samsun olmuştur. Mustafa Demir’in ilçe danışma toplantısında anlattığına göre Reis Samsun’daki miting öncesi yaptığı mitinglerdeki kalabalıktan hiç hoşnut kalmamış, o gün Samsun’da da ciddi bir yağmur varmış, ben tabii o yılları hatırlamıyorum, ancak Reis’i havaalanından alırken Gelemen köprüsüne kadar sıra sıra araçlar kendisini karşılamış, miting alanı da tabii ki tıklım tıklım imiş. Reis Samsun’un bu desteği ile tekrar güç bulmuş.

            Samsun, Atatürk ile de AK Parti ile de yeniden başlangıçların sembolü haline gelmiştir. Samsun’un röntgenini iyi çekebilen, Türk siyasi tarihinin özgüven kazanmasını sağlayan Mustafa Demir yine iş başında, umarım dijital dönüşümün merkezi olarak Samsun’u konumlandırır ve yeni bir format ile yeniden kuvvetli bir başlangıç yapabiliriz.

           

Bazı arkadaşlar benim fazla siyasi yazmamı eleştiriyorlar, bazıları ise çok güzel açıklamalarda bulunduğumu belirtiyorlar. Buradan herkese duyurmak istiyorum; Benim derdim Samsun’da istihdam oluşturacak etkinlikleri ön plana çıkarmaktır. Burada da matematiksel olarak bazı güç dengeleri bulunmaktadır, vizyonuna inandığım, davasına inandığım kişileri de siyaseti de yazmaktan çekinmeyeceğim. Zira bu memleket hepimizin, eleştirmek değil, sahip çıkmamız gerekiyor, verdiğimiz oy bize katma değer olarak geri dönmesi gerekiyor.

YORUM EKLE

banner1313

banner1312