banner1579

banner1585

banner1526

banner1499

banner1525

banner1534

banner1581

Yaşar 'acil durum' dedi 'Derhal önlem alınmalı'

İYİ Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin tehdit altında olduğunu belirterek, gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı

SAMSUN 25.01.2021, 15:31
911
Yaşar 'acil durum' dedi  'Derhal önlem alınmalı'

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Karadeniz'in tuzlu suyunun karıştığı  Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ne müdahale edilmediği takdirde, deltanın yok olma riskiyle karşılacağını ve bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi.

DELTA RİSKE GİRECEK
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin sorunlarının araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması konusunda TBMM'ye daha önce araştırma önergesi verdiğini hatırlatan Yaşar, "Üniversitelerimiz tarafından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ile ilgili yapılan açıklamaları hep birlikte takip ediyoruz. Deltanın yer altı sularına Karadeniz'in tuzlu suyu karışıyor. Müdahale edilmediği takdirde hem bitkilerin hem de burada yaşayan hayvanların yaşam ortamları riske girecek. Daha önce kuraklık ve yangın konusunda sıkıntı yaşayan doğa harikası, Kuş Cenneti, yaşanan bu son olayla birlikte yok olma riskiyle karşı karşıya kalacak" dedi.

KOMİSYON KURULMALI 
Kızılırmak Deltası'nın hem Türkiye’nin ilk doğal mirası olarak listede yer alması hem de Samsun ve Türkiye açısından çok büyük önem taşıdığı belirten  Yaşar, "Listede yer alan 18 kültür hazinemizin yanına bu doğal hazinemizi de eklemek istiyoruz. Bu nedenle, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Kızılırmak Deltası'nın Daimi Liste’de yer alması sürecinde yaşanan sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla anayasanın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddesi uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yerinde olacaktır" diye konuştu.

Yorumlar (0)