banner1579

banner1567

banner1575

banner1499

banner1576

banner1324

banner1581

Vali Dağlı'dan Sarıkamış mesajı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı 60.000 Osmanlı askerinin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 106. yıl dönümü münasebetiyle mesaj yayımladı

SAMSUN 22.12.2020, 10:55 22.12.2020, 11:50
317
Vali Dağlı'dan Sarıkamış mesajı

Vali Dağlı'dan Sarıkamış mesajı  - Samsun Valisi Zülkif Dağlı 60.000 Osmanlı askerinin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 106. yıl dönümü münasebetiyle mesaj yayımladı

Vali Dağlı sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda şu ifadelere verdi;

"Tarihimizde ve toplumsal hafızamızda derin izler bırakan Sarıkamış Harekâtı; Mehmetçiğin vatan topraklarını düşman işgalinden kurtarabilmek amacıyla Allahuekber Dağlarında şehadete ulaştığı büyük bir fedakârlık örneğidir.

Birinci Dünya Savaşında mücadele ettiğimiz Doğu Cephesi, Sarıkamış’ta Ruslar tarafından işgal edilen Kars, Ardahan ve Batum’u geri alabilmek, Doğu Anadolu’yu düşman işgaline karşı savunabilmek amacıyla açılmıştı.

Ağır kış şartlarında eksi 30 dereceye varan dondurucu soğukta Allahuekber Dağlarını aşarak Sarıkamış’a ulaşabilmek için yılmadan mücadele eden vatan evlatlarına; kar, fırtına ve soğuk geçit vermemiş, on binlerce kahraman Mehmetçiğimiz düşmanla karşı karşıya gelemeden şehit düşmüştür.

Düşmanın dört bir yandan saldırdığı ve uzun yıllar süren savaşlarda canını ortaya koyan Mehmetçiğin naaşları uzun bir süre Allahuekber Dağlarında kar ve buz altında kalmıştır.

Bugün üzerinde yaşadığımız Vatanımız, gururla göndere çektiğimiz şanlı Bayrağımız varsa bunu Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Sakarya’da bağımsızlık uğruna mücadele etmiş, can vermiş şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz.    

Bu vesileyle başta, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kanlarını vatan toprakları uğrunda feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum."

SARIKAMIŞ'TA NE OLMUŞTU?

22 Aralık 1914 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından Ruslara karşı başlatılmış olan bir harekat olarak kayıtlara geçer. 1. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Sarıkamış Harekatının sebepleri arasında 93 Harbinde kaybedilen toprakları geri almak ve Ruslar'a bir darbe vurulmak istenmesi harekatın en büyük amaçlarındandır. Sarıkamış Harekatı, Osmanlı İmpratorluğunca büyük bir hüsranla sonuçlanmış ve 60.000 Osmanlı askeri hayatını bu harekatta kaybetmiştir.

Yorumlar (0)