banner1518

banner1584

banner1575

banner1345

banner1496

banner1324

banner1581

Usta Naci Ağbal'ı eleştirdi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta Merkez Bankası  Başkanı Naci Ağbal'ı eleştirerek harcanan 125 milyar doların hesabının verilmesi gerektiğini söyledi

SAMSUN 16.12.2020, 19:37
210
Usta Naci Ağbal'ı eleştirdi

Usta Naci Ağbal'ı eleştirdi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Yeni Merkez Bankası Başkanı piyasaya döviz alım satımı yoluyla müdahale etmeyeceğiz" diyen Merkez Bankası  Başkanı Naci Ağbal'ı eleştirerek, "125 milyar dolar harcandıktan sonra nihayet aklınız başınıza geldi" dedi. 

CİDDİ MÜDAHALE VAR

Kamu bankalarının üzerinde siyasi baskı olduğunu kaydeden Usta, "Kamu bankaları 2000 yılında yeniden yapılandırıldı.  Siyasi yapıdan uzak bir yapıya kavuşturulmuştu fakat son dönemlerde bu banklara ciddi siyasi müdahalelerin yapıldığını görüyoruz. Merkez Bankası'nın piyasaya döviz müdahalelerinde kamu bankaları kullanıldı. Bankaların elindeki dövizler eridi.  Serbest piyasadan vazgeçilmiştir, kamu bankaları siyasi amaçlara alet edilmiştir.  Hükümet elini kamu bankalarının üzerinden çekmelidir" dedi. 

ELİNİZİ O BANKALARDAN ÇEKİN

Merkez Bankası'nın harcadığı 125 milyar doların hesabının verilmesi gerektiğini dile getiren Usta şunları söyledi: "Merkez Bankası tarafından yaklaşık son  2 yılda 77 milyar doları, 35.7 milyar dolar da kamu bankalarından olmak üzere toplam 113 milyar dolar para harcanmıştır. Zaten 125 milyar dolar diyorduk. 12 milyar dolar BOTAŞ'a harcanmıştır. Bu paralar bir hiç uğruna gitmiştir. Bu paranın nereye gittiğini söyleyen yok. Naci Ağbal, bizi haklı çıkaran bir açıklama yapıyor diyor ki, "Kurların düzeyini yada yönünü belirleme amaçlı alım-satım işlemi yapılmayacaktır." 125 milyar dolar harcadıktan sonra mı aklınıza geldi? Bunun hesabını birileri vermek durumundadır."

Yorumlar (0)