banner1518

banner1365

banner1334

banner1499

banner1576

banner1324

banner1581

Usta, Demir'e sordu: 'Yolsuzluk organize mi?'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Usta,  Mustafa Demir'i birçok konuda eleştirdi ve yolsuzluğun organize olup olmadığını sordu.

SAMSUN 21.01.2021, 14:37 21.01.2021, 15:26
1248

Usta'dan Demir'e salvo  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Usta, Mustafa Demir'i birçok konuda eleştirdi ve yolsuzluğun organize olup olmadığını sordu. 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i rüşvet skandalı, ihaleler, Gülsan Sanayi Sitesi, Yabancılar Pazarı ve ulaşım sorunu olmak üzere birçok konuda adeta eleştiri bombardımanına tuttu.

BU YOLSUZLUK ORGANİZE Mİ?

İYİ Parti İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında, Samsun'un gündemini değerlendiren Usta, rüşvet skandalındaki ilginçlikleri ortaya koyarak, "Bu konu polise, adliyeye intikal etmiş, kasalarda paralar ve altınlar bulunuyor. Büyükşehir'in bir tek açıklaması yok. Bu kadar kritik göreve atanan ve başkanın A Takımı sayılabilecek bu kişinin, referansı kim? Yapılan tüm ikazlara rağmen bu kişi neden Büyükşehir'e atanmıştır? Bu organize bir yolsuzluk olayı mıdır? Kamuoyuna tatminkar bir açıklaması yapılması gerekirken ne yapılıyor? AK Parti İl Başkanı soruşturma başlatmış. AK Parti İl Başkanı devlet mi? Devlet soruşturma başlatır. Onun orada muhatabı Mustafa Demir'dir. Böyle bir rezalet olabilir mi? Bir de üzerine meclis toplantılarında bu meseleler konuşulurken basının kameraları kapatılıyor. Bunları kabul etmek mümkün değil" dedi. 

BELEDİYE KAR PEŞİNE DÜŞMÜŞ

Toybelen ve Gülsan Sanayi Sitesi ile ilgili son günlerde yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydeden Usta, "Gülsan'da 2 bin işyeri ve 6 bin çalışan var. Tamam burası kaldırılsın ancak, Sayın Demir, seçimler esnasında "Biz size bir yer yapacağız ve kira öder gibi ödeyeceksiniz" demişti. Bugün baktığımızda 1 metrekaresi 344 lira+KDV'den yer satışlarının yapılacağı duyuruldu. Bu rakamı oradaki küçük esnafın ödemesi mümkün değil. 100 metrekare yere 408 bin lira kim verebilir? Belediye burada kar etmenin peşine düşmüş" diye konuştu.

DEMİR  SÖZÜNÜ TUTMADI

Yabancılar Çarşısı'nda da yaşanan sorunları da anlatan Usta, açıklamasını sşöyle sürdürdü:

"Çarşının fiziki koşulları çok kötü. Onlara da sözler verildi. Fakat hiçbir şey yapılmadı. Yazın sıcaktan, kışın soğuktan durulmuyor. Ticaretin önünü açmamız lazım. Samsun ekonomisi zamanında Türkiye'de ilk 5'inde yer alıyorken, şimdilerde kişi başı gelir açısından baktığımızda 46. sıraya düştüğünü görüyoruz. Bu sebepsiz değil. Çünkü Samsun kötü yönetiliyor. Samsun ekonomisini kasıtlı olarak yerin dibine batırma çalışan bir yönetim anlayışı var.  Demir'den sözünü tutmasını bekliyoruz “diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR'DE ŞEFFAFLIK YOK

Usta, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihaleler konusunda da eleştirilerde bulunan Usta, "Belediye'nin yaptığı neredeyse tüm ihaleler pazarlık usulüyle yapılıyor. Burada bir şeffaflık yok. Belediye Vezirköprü'de bir köprü yaptırdı. Köprü daha açılmadan çöktü. Aynı müteahhitte burada başka bir iş yaptırıyorsunuz. Dünya kadar iş alıyor. "Vatandaşla konuşarak iş yapacağız" diyorsunuz. Canik ve İlkadım'da otopark kamulaştırması yapmak için vatandaşın evi boşaltılıyor. Böyle bir belediyecilik anlayışı olmaz" dedi. 

ULAŞIM KOMEDİ GİBİ

Samsun'da ciddi bir ulaşım sorunun olduğunun altını çizen Usta, sözlerini şöyle tamamladı:

"16 ilçenin minibüsçüleri, şehir merkezine giremiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Gürcistan'a, Samsun'un merkezinden otobüs kalkıyor, vatandaşımız Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'ne 3 araçla gidiyor. Bunu yaptığınız bir şehirde ticaret de ekonomi de olmaz. Biz "Samsun'a biyomedikal teknoloji bölgesi kuralım, şehrin potansiyelini harekete geçirelim" dedik.  Başkan Demir bunları yapmak yerine, göreve gelir gelmez, MediClust A.Ş ortaklığından çıktı. Buradaki payını koruması hatta artırması gerekiyordu. Burada dünya kadar söz verdi o sözlerin hepsi unutuldu." 

Yorumlar (2)
...... 1 ay önce
Bu şerefsiz adam rüşvet almış, sizin İlkadım belediyesi deki şerefsiz mutemet devletin yuzbinlerce lirasını almış. Bu mutemeti de sorsana başkanına, bu iş organize mi diye. Riyakarsin usta vesselam.
Samsun 55 1 ay önce
Ya adam nereli 61 eeee 55 e faydası olmazki bunu 5 yaşındaki çocuğa sor oda öyle der