banner1589

banner1567

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Türkiye ABD'li ilaç şirketlerine borcunu ödeyemiyor mu? Karacan'dan o iddiaya ilişkin açıklama

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, ABD Büyükelçi Satterfield'in açıklamalarının büyük bir iddia olduğunu konunun aydınlatılması gerektiğini söyledi 

Samsun 25.09.2020, 08:58 25.09.2020, 09:36
208
Türkiye ABD'li ilaç şirketlerine borcunu ödeyemiyor mu? Karacan'dan o iddiaya ilişkin açıklama

Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, ABD`nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, Türkiye'nin ABD'li ilaç şirketlerine  borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye'ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıklamasıyla ilgili, "Eğer sadece pandemiden gelen bir borçsa bu çok rahat açıklanabilir ve bunun için hepimizde taşın altına elimizi koyarız fakat farklı bir durum varsa da farklı bir sorumsuzluk ya da usulsüzlük varsa da bunun sahibinin hesabını vermesini bekleriz" dedi.

HESABI VERİLMELİ 

Büyükelçinin açıklamalarının doğru olması halinde vatandaşın etkilenebileceğini belirten Başkan Karacan, "Devletin ne gibi bir borcu var iddaya göre bilmiyoruz. Acaba eczacılık kanadında değilde hastane tarafında mı, tedaviler yada farklı şeylerde mi bir şey var bilemedik. Çünkü ilaçlarla ilgili bir fiyatlandırma oluyor. Büyük bir iddia. Eğer böyle değilse bir an önce açıklanmalı konunun aydınlatılması gerekiyor. Eğer sadece pandemiden gelen bir borçsa bu çok rahat açıklanabilir ve bunun için hepimizde taşın altına elimizi koyarız fakat farklı bir durum varsa da farklı bir sorumsuzluk yada usulsüzlük varsa da bunun sahibinin hesabını vermesini bekleriz. Normal hepimizin evinde olacak olsa böyle bir şey böyle olur. Ülkeyi de büyük çaplı bir evimiz olarak değerlendirirsek, böyle bir borç var mı? Büyükelçi böyle bir şeyi diyerek ne yaptı gerçekten alacağının peşine mi düştü bunların hep ortaya çıkartılması lazım. Eğer doğruysa  bu doğal olarak da vatandaşa da yansıyacaktır bazı ilaçların geri ödemesi ile ilgili düzenlemeler meydana gelecektir, belki belli ilaçların sevkiyatı ile ilgili düzenlemeler meydana gelecektir.Bunu da oturup vatandaşın sağlına zarar getirmeden disiplinize etmemiz lazım" ifadelerini kullandı. 


 

Yorumlar (0)