banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

TMMOB Başkanlarından açıkladı! Samsun risk altında!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü ve Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz, Samsun'daki binaların depreme dayanıklı olup olmadığıyla ilgili çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini söyledi

SAMSUN 04.11.2020, 08:23 04.11.2020, 08:38
259
TMMOB Başkanlarından açıkladı! Samsun risk altında!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü ve TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz, Samsun'daki yapıların güvenli olup olmadığını denetim yapmadan öngörülemeyeceğini, en kısa sürede gerekli çalışmaların ve denetimlerin yapılması gerektiğini ifade etti. 

DENETİM HAYAT KURTARIR
Başkan Öncü, binalarda zemin faktörünün yanı sıra  işçilik, malzeme gibi unsurların önemli olduğunu belirtirken, Başkan Yılmaz ise, denetimlerin yapıldığı takdirde sorun yaşanmayacağını ve binalarda güvenli bir şekilde yaşanabileceğini söyledi. 

SAMSUN RİSK ALTINDA  
Ege Denizi'nde meydana gelen 6.6'lık depremden sonra insanların aklında beliren ''Evim depreme dayanıklı mı?'' sorusuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Öncü, ''Şu aşamada mevcut yapıları incelemeden bir şey söylemek imkansız. Bu noktada zemin faktörü önemli, ayrıca binanın projeye ve ruhsata sahip olup olmadığına daha sonra ise ruhsata aykırı bi durum bulundurup bulundurmadığına bakıyoruz. Ayrıca binada ilave kat var mı yani denetimli olarak mı yapıldı yoksa kaçak bir şekilde mi yapıldığı da önemli bir konu. Öte yandan işçilik, malzeme gibi unsurlar da göz önünde bulundurularak inceleme yapılmadan binanın sağlam ve çürük olduğunu söyleyemeyiz. Denetim yapılmadığından dolayı elimizde bir bilgi yok. Samsun'da uzun süredir büyük bir deprem meydana gelmedi ama Kuzey Anadolu fay hattının da daima aktif olduğunu biliyoruz. Bu yüzden yapıların güvenli olup olmadığına dair meslek odalarımız en kısa sürede gerekli çalışmaları yapmalıdır'' diye konuştu.


UZAK DURMAMIZ GEREKİYOR
Samsun'da binaların sağlam olup olmadığıyla alakalı bir çalışmanın yapılmadığını söyleyen Başkan Yılmaz, ''Belediyelerin bu konu hakkında çalışma yapması gerekiyor. Elimize ulaşan bir done yok. Türkiye bir deprem ülkesi ve bunu herkes biliyor. Sadece zeminle barışık yapılar üreteceğiz bunun başka bir yolu yok. Binaların olası depremlerde ne hale geldiğini görebiliyoruz. Marmara'da yaşanan depremden itibaren bunu hep konuşuyoruz denetim artık şart. Denetim yapmak, formalite icabı denetleniyormuş gibi gözükmek değildir. Gerçek anlamda denetlendi mi denetlemedi mi diye mutlaka bunun hesabını yapmak zorundayız. Denetlemeler yapılırsa sorun yaşayacağımızı zannetmiyorum. Batak zeminlerdeki yapılaşmalardan uzak durmamız gerekiyor'' dedi.

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)