banner1518

banner1567

banner1526

banner1345

banner1525

banner1324

Sendika, “Sadece nefes almak istiyoruz” açıklaması yapmıştı! Tamgacı, sendikayı suçladı

SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı,  grev yapma kararı alan SAMULAŞ ile ilgili sendikaya sundukları iki yılın sonunda yüzde 47 oranındaki teklifin değerlendirilmediğini belirti

SAMSUN 04.12.2020, 16:20 04.12.2020, 16:48
535
Sendika, “Sadece nefes almak istiyoruz” açıklaması yapmıştı! Tamgacı, sendikayı suçladı

SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı,  grev yapma kararı alan SAMULAŞ ile ilgili sendikaya sundukları iki yılın sonunda yüzde 47 oranındaki teklifin değerlendirilmediğini belirti

SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, sendikaya sundukları iki yılın sonunda yüzde 47 oranındaki teklifin değerlendirilmediğini belirterek, "Pandemi dönemi boyunca yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen çalışanların şartlarını düzeltmeye ve ekonomik koşullarda iyileştirmeler yapılmasına rağmen Sendika temsilcileri arabuluculuk sürecinin son gününde personele oylama yaptırmadan sendika yönetimi olarak grev kararı almıştır" dedi.

GÖRÜŞME SONLANDI

SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, Demiryol İş Sendikası’nın aldığı grev kararı sonrası bir açıklama yaptı. Pandemi dönemi yasaklar nedeniyle SAMULAŞ bünyesinde örgütlü olan sendika ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 11 Ağustos 2020 tarihinde başladıklarını belirten Tamgacı, “Sendika temsilcileri ve SAMULAŞ yönetimi arasında yapılan görüşmelerde sosyal haklar, ücret artışları ve disiplin cezalarına ilişkin maddeler görüşülmüştür. Sendika toplamda 2020-2022 dönemi için yüzde 400 artış oranlarına gelecek bir teklif sunmuştur. Akabinde SAMULAŞ’ın teklifini sendika yetkilileri değerlendirmeyerek uyuşmazlık ile görüşmeleri sonlandırıp masadan kalkmış ve arabuluculuk sürecini başlatmıştır. Arabuluculuk sürecinde anlaşma sağlanamamıştır" ifadelerini kullandı.

OYLAMA YAPTIRILMADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in tüm çalışanların ücret zam artışlarının enflasyon artışlarının altında kalmaması yönünde görüşünün olduğunu ifade eden Enver Sedat Tamgacı "Ortalama yıllık enflasyon artışlarının yüzde 12-13’lerde gerçekleşmesine karşılık ilk 6 aylık dönemdeki sosyal haklarla beraber ücret zammı yüzde 15’ler civarında teklif edilmiş, geçmiş dönem toplu iş sözleşmesinde olmayan yeni sosyal haklar ilave edilmiş, diğer mevcut sosyal haklardaki artışlarla birlikte toplamda iki yılın sonunda yüzde 47 oranında artış olacak şekilde SAMULAŞ teklifte bulunmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in tüm çalışanların ücret zam artışlarının mutlaka enflasyon artışlarının altında kalmamasını bu nedenle zam artış oranları ve sosyal hakların buna göre belirlenmesi gerektiğini söylemiştir. Tüm dünyayı sağlık açısından tehdit eden Kovid-19 pandemisinin bir diğer olumsuz etkisi olan ekonomik daralma nedeniyle devletimizin pandemiden olumsuz olarak etkilenen şirketler için çıkarmış olduğu ve halen devam eden ‘Kısa Çalışma Ödeneği’nden şirketimizde müracaat ederek yararlanmak durumunda kalmıştır. Bu süreçte diğer tüm özel sektör şirketleri küçülmek zorunda kalırlarken SAMULAŞ, şehrimizin ulaşım hizmetlerini aksatmamak ve pandemi sürecindeki sağlık tedbirlerini sağlayarak hizmetlerini sürdürmek için ilave personel alımı gerçekleştirmiştir. Pandemi dönemi boyunca yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen çalışanların şartlarını düzeltmeye ve ekonomik koşullarda iyileştirmeler yapılmasına rağmen sendika temsilcileri arabuluculuk sürecinin son gününde personele oylama yaptırmadan sendika yönetimi olarak grev kararı almıştır.  Sendika, grev oylaması yapılırsa ve greve hayır kararı çıkması halinde yüksek hakeme gidileceği ve buradan işverenin daha önceden verdiğini de alamayacaklarını üyelerine söylemiştir" diye konuştu.

SENDİKA BAŞKANI NE DEMİŞTİ? 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'le 1 Temmuz'dan itibaren yapılan toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinden olumlu bir sonuç alınamadığını belirten Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, ise  şunları söylemişti:  "Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bir nefes alacak kadar ücreti bize çok görmüştür. Bize yasal hakkımız olan grevden başka yol bırakmamıştır. Yine de inanıyoruz ki Başkan Demir kararı gözden geçirip, çalışanlarımızın hakkını teslim edecektir. Bizim derdimiz grev değil. Hakkımızı masada almaktır. 5 ise 4 versin ama versin. Ulaşım araçları kar zarar kuruluşu değil, sosyal kuruluşlardır. Başkan Demir'den, grev başlamadan tekrar görüşelim demesini bekliyoruz. Eğer ki grev uygulaması başlarsa SAMULAŞ'a ait tramvaylar ve otobüsler Başkan Demir sesimizi duyana kadar çalışmayacaktır"

Yorumlar (6)
SAMULAŞ çalışanları 2 ay önce
SAMULAŞ yönetiminin tek gerçeği yalandır. Yüzde 47 zam diye birşey söz konusu değildir. Bu saatten sonra yalana talana karşı hep birlikte hakkımızı istiyoruz.
Azrail 2 ay önce
Yüzde 47 artış teklif edilmişmiş, falanmış filanmış :))) cesaretin varsa resmi olarak o teklifi yapta bak bakalım kabul edilir mi edilmez mi?
Samsunlu 2 ay önce
Samulas yetkilileri kendilerini çok akıllı mı sanıyorlar yoksa milleti gerizekalı mı? Siz karar verin. 10 yılı aşkındır emek veren hizmet veren personeline hakkını vermek çok mu zor. Kesinlikle elle tutulur bir rakam teklif edilseydi sendika mutlaka orta yolu bulur du. Biz orada neler döndüğü biliyoruz üst sınıfın kendine zam yaparken alt kademedeki personellere hiç zam yapılmadığı dönemleri de gördük. Sendika gelene kadar zam olup olmayacağı bile müdürün iki dudağının ağzının arasındaydı. 47 vermişler de sendika kabul etmemiş miş, iki yıl önce yapılan sözleşmeye 3 5 fark katarak sadaka verir gibi teklif verip sonrada sendika kabul etmedi demek size yakışan bir hareket.
KOTYORALI 2 ay önce
[4.12 18:16] KORAY: Kelime oyunu yapıyorlar, %47 vermişler güya. 4 e bölünce ne yapar? O bile yalan. İlk 6 ay %7, ikinci altı ay tefe +2. Hükmet tefeyi düşük tutacak daha önceleri olduğu gibi. Bunlarınki varsayımdan ibaret.
[4.12 18:17] KORAY: Hayali %47 bile 2 yılın sonundaki toplam. Hesap bilmeyenlerin kafasını karıştırmaya çalışıyorlar.
KOTYORALI 2 ay önce
[4.12 18:16] KORAY: Kelime oyunu yapıyorlar, %47 vermişler güya. 4 e bölünce ne yapar? O bile yalan. İlk 6 ay %7, ikinci altı ay tefe +2. Hükmet tefeyi düşük tutacak daha önceleri olduğu gibi. Bunlarınki varsayımdan ibaret.
[4.12 18:17] KORAY: Hayali %47 bile 2 yılın sonundaki toplam. Hesap bilmeyenlerin kafasını karıştırmaya çalışıyorlar.
Ayşe Öz 2 ay önce
Samulas yetkilileri kendilerini akıllı sanıyorlar. Elle tutulur bir teklif vermiş olsalardı sendika zaten orta yolu bulurdu. 47 gibi oran vererek milletin gözünü boyayacaklarını sanıyor lar bu 47 yi iki yıla böldügünüzde kaç oran yapar ondan bahsetsinler. 2 yıl önceki sözleşmeye 3 5 fark koyarak teklif veriler enflasyon ne durumda ondan bahsetsinler? Sendika gelene kadar zam olup olmayacağı bile müdürüm iki dudağınınnin arasındaydı. Paşa keyifleri isterse Zam vardı personele ama kendilerine gelince zam oluyordu. Samulas kimsenin babasının malı değil herkes gelip gecici, işçinin hakkını vereceksin. Kesinlikle sendika yönetimi orta yolu bulamıyorsa samulas makul bir teklif vermediği içindir.