banner1579

banner1577

banner1575

banner1499

banner1525

banner1324

banner1581

SAMULAŞ'ta grev! Demiryolu - İş Sendikası SAMULAŞ'ta yaşananları açıklıyor

İşçiler sözleşme sürelerinin bitmesine 2 ay kala Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'le görüşmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını ve  bu yüzden de greve gitmeye hazırlandıklarını açıkladılar.

SAMSUN 03.12.2020, 14:27 03.12.2020, 23:53
1460

İşçiler sözleşme sürelerinin bitmesine 2 ay kala Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'le görüşmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını ve  bu yüzden de greve gitmeye hazırlandıklarını açıkladılar.

Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, SAMULAŞ'ın grev kararı aldığını açıkladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

1 Temmuz'dan itibaren geçerli olan SAMULAŞ ve Demiryolu İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sendikamızın ve tüm çalışanlarımızın iyi niyetine rağmen masada anlaşılamamış olup tüm diyalog yolları denenmiş fakat netice alınamamıştır. Bu sebeple 30.11 2020 tarihinde kanuni hakkımız olan grev kararı alınmıştır.

Grev uygulama tarihi daha sonra bildirilecektir. SAMULAŞ çalışanları siz Samsunluları taşımakta olup, her gün saat 04.00'te evlerinden çıkıp, günde 13 saat sizlere hizmet etmektedir. Pandemi sürecinde gece gündüz pandemiyi umursamadan değerli Samsun halkına hizmet etmiş ve bu sürece boyunca 4 ay eksik maaş almış, hiç şikayet etmemişlerdir.

Samsun'u ve SAMULAŞ'ı sahiplenerek en üst derece fedakarlıkla hizmet ederek, bunu asgari ücretin biraz üstünde bir maaşla yapmışlardır.

Tüm Türkiye'de tramvay ve metro kuruluşları arasında en sayıda çalışanla, en az ücretle gerçekleştirmişlerdir. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bir nefes alacak kadar ücreti bize çok görmüştür. Bize yasal hakkımız olan grevden başka yol bırakmamıştır. Yine de inanıyoruz ki Başkan Demir kararı gözden geçirip, çalışanlarımızın hakkını teslim edecektir. Bizim derdimiz grev değil, hakkımızı masada almaktır. 5 ise 4 versin ama versin. Ulaşım araçları kar zarar kuruluşu değil, sosyal kuruluşlardır. Grev başlamadan tekrar görüşelim demesini bekliyoruz.

Eğer ki grev uygulamasını başlarsa SAMULAŞ'a ait tramvaylar ve otobüsler Başkan Demir sesimizi duyana kadar çalışmayacaktır.

Yorumlar (0)