banner1518

banner1365

banner1519

banner1499

banner1496

banner1534

Samsun Valiliği'nden çok önemli maske uyarısı

Samsun Valiliği sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda maske kullanımının önemine dikkat çekerek, "Maskelerimizi bizi gerçekten koruyacak şekilde kullanalım" uyarısında bulundu

SAMSUN 18.11.2020, 12:13 18.11.2020, 12:38
619
Samsun Valiliği'nden çok önemli maske uyarısı

Samsun Valiliği sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda maske kullanımının önemine dikkat çekerek, ""Maskelerimizi bizi gerçekten koruyacak şekilde kullanalım" uyarısında bulundu

Koronavirüse karşı korunmada maske kullanımı büyük önem taşıyor. Ancak maskenin koruyucu olabilmesi için doğru bir şekilde takılması gerekiyor. Samsun'da son zamanlarda artan koronavirüs vakalarına dikkat çeken ve sosyal medya hesaplarından konuya ilişkin sık sık paylaşım yapan Samsun Valiliği vatandaşları maske kullanımındaki hataya dikkat çekerek uyardı.

YARISI KESİLMİŞ MASKEDEN HİÇBİR FARKI YOK

Samsun Valiliği sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, doğru maske kullanımının önemine dikkat çekerek, "Maskelerimizi bizi gerçekten koruyacak şekilde kullanalım. Malesef koronavirüs ağızdan daha çok burun yoluyla, nefes alıp verirken bulaşıyor. Burnu açıkta bırakacak şekilde kullanılan maskenin de yarısı kesilmiş maskeden hiçbir farkı yok." ifadelerine yer verildi.

BAKAN KOCA'DA UYARMIŞTI

Daha önce aynı konuya ilişkin benzer bir uyarı da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan gelmişti. Bakan Koca sosyal meyda hesabından yaptığı paylaşımda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı kullanılan maskelerin hem ağzı hem de burnu kapatması gerektiği uyarısında bulunmuş, "Ağzınızı örtmekle yetinip, maskeyi burnunuzun altına indirirseniz kendinizi çok az korumuş olursunuz. Genellikle burundan nefes aldığımız için ortamda bulunan virüs yüklü damlacıklar size kolayca bulaşır. Aldığınız virüs miktarı da fazla olur. Hastalığı çok daha ağır yaşarsınız." ifadelerini kullanmıştı.

17 KASIM KORONAVİRÜS TABLOSU

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 17 Kasım Salı gününün corona tablosuna göre son 24 saatte 103 kişi hayatını kaybederken 3 bin 819 yeni hasta tespit edildi. Corona nedeniyle 106 ölümün yaşandığı 25 Nisan'dan bu yana Türkiye'de günlük can kaybı bugün ilk kez 100'ü aştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan yeni can kaybını ve hasta sayısını açıkladı.

Tabloya göre son 24 saatte 103 kişi corona virüsünden hayatını kaybetti, toplam can kaybı 11 bin 704’e yükseldi.

Bugün toplam 156 bin 692 test yapılırken, 3 bin 819 yeni tanı konuldu. Toplam hasta sayısı 421 bin 413 oldu.

Bugün iyileşen 2 bin 688 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 359 bin 63’e yükseldi.

Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.8, toplam ağır hasta sayısının ise 3 bin 657 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70.8 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 37.6 olarak duyuruldu.

Worldometers’in verilerine göre, Türkiye’de günlük ölüm sayısı 25 Nisan’dan bu yana ilk kez 100’ü aştı. 25 Nisan tarihinde 106 can kaybı yaşanmıştı.

BAKAN KOCA: SAVAŞÇILARIMIZI GÜÇLÜ TUTMAK ZORUNDAYIZ

Sosyal medya hesabından güncel verilere ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı:

* Bugün tespit edilen 3.819 hastamız var. Mücadelenin kritik aktörleri sağlık çalışanlarımız. En kritik savaşçılarımızı güçlü tutmak zorundayız.

* Tedbirlere uymak hepimiz için bir zorunluluk. Sağlık ordumuzun yanında olduğunuzu gösterin. Mücadeleye güç verin.

DÜN 94 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı, corona virüsü salgını nedeniyle dün 94 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 316 yeni hastanın tespit edildiğini ve 2 bin 712 kişinin sağlığına kavuştuğunu duyurmuştu.

Yorumlar (0)