banner1518

banner1365

banner1575

banner1345

banner1525

banner1534

Samsun için 'çevre felaketi' uyarısı

Kimya Mühendisleri Odası,Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nde atık lastiklerin yakılmasının çevre felaketine yol açacağını öne sürdü

SAMSUN 03.12.2020, 08:41 03.12.2020, 09:00
547
Samsun için 'çevre felaketi' uyarısı

Kimya Mühendisleri Odası,Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nde atık lastiklerin yakılmasının çevre felaketine yol açacağını öne sürdü

Kimya Mühendisleri Odası, Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'nde kurulan biyokütle enerji santralinde atık lastiklerin yakılması durumunda çevre felaketi yaşanacağını belirterek, uyarıda bulundu.

GAZLAR TUTULAMAZ 

KMO yaptığı açıklamada, "Atık lastiklerin yanmasıyla hem hava, hem toprak hem de suyun kirlenmesinin kaçınılmaz olacağı gibi havadaki sera gazı oluşumu da artacaktır. Biyokütle santral teknolojisinde bu gazları tutacak bir teknoloji mevcut değildir" denildi.

GERÇEKLİKLE UYUŞMUYOR

Kimya Mühendisleri Odası açıklamasında, biyokütle enerji santralinin faaliyete geçmesi durumunda ortaya çevre felaketinin çıkacağını vurgulayarak, şu görüşlere yer verdi:

"Atık lastiklerin elektrik üreten santrallerde yakılması durumunda ortaya bir çevre felaketi çıkması kaçınılmazdır. Atık lastikler ucuz olmasının yanında ısıl değerinin yüksekliği ile de bilinir. Ancak açığa çıkardığı karbon emisyon oranının da  çok yüksek olduğu bilinmektedir. Atık lastiklerin yanmasıyla hem havanın, hem toprağın hem de suyun kirlenmesi kaçınılmaz olacağı gibi havadaki sera gazı oluşumu da artacaktır. Biyokütle santral teknolojisinde bu gazları tutacak bir teknoloji mevcut değildir. Biyokütle santrallerinde inşa edilen elektrostatik filtreler bu gazların emisyonunu katiyetten önlemez. Bu filtreler yanma sonucu ortaya çıkan partikülleri tutmak için projelendirilmiştir ve başka bir işleve sahip değildir. Bu filtrelerin söz konusu gazları arıtacağı iddiası hiçbir bilimsel gerçeklikle uyuşmamaktadır."


Merve İLHAN
 

Yorumlar (0)