banner1518

banner1365

banner1526

banner1345

banner1496

banner1324

Samsun için aşılama planı hazır! İl Sağlık Müdürü Oruç'tan aşı açıklaması

Türkiye’nin farklı noktalarına dağıtımı başlayan Çin’den getirilen SinoVac aşıları Samsun'a ulaştı ve hastanelere dağıtımı başladı. Samsun'a gönderilen aşı sayısının 26 bin olduğu öğrenilirken öncelik sağlık çalışanlarının olacak.

SAMSUN 13.01.2021, 13:16 13.01.2021, 14:33
966

Aşılar Samsun'da! İl Sağlık Müdürü Oruç'tan aşı açıklaması Türkiye, Çin'den getirdiği 3 milyon doz koronavirüs aşısını uygulamak için son hazırlıklarını tamamladı. Samsun'a da ulaşan 26 bin aşı, İl Sağlık Müdürlüğü'nden özel araçlarla hastanelere sevk edilmeye başlandı.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, koronavirüs aşılarının, kentteki hastanelere dağıtımının başladığını söyledi
 

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, koronavirüse karşı Çin'de geliştirilen ve Türkiye'ye getirilen SinoVac aşılarının, kentteki hastane ve aile sağlığı merkezlerine, özel araçlarla sevk edilmeye başladığını ifade etti. 

26 BİN DOZ AŞI GELDİ

Aşıların Samsun'a ulaştığını ve belirli noktalara dağıtımların başladığını kaydeden Oruç, "Aşıların, hastanelere ve aile sağlığı merkezlerine dağıtımı başladı. İlk etapta Samsun'a 26 bin doz aşı geldi. Aşılar İlk olarak sağlık çalışanı ve huzur evi sakinlerine yapılacak. Bundan sonraki süreçte ise Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği risk gruplarına göre aşılarımız yapılmış olacak. Aşılarımız, hastaneler, özel hastaneler, üniversite hastanesi ve aile sağlık merkezlerinde oluştuduğumuz aşı odalarında uygulanacak. Hastanelerimiz bünyesinde 265 oda hazırlandı. En kısa zamanda sağlık çalışanlarımızın aşılarını tamamlayıp, vatandaşlarımızın da aşı olmasını sağlayacağız. " dedi. 

REHAVETE KAPILMAYALIM

Aşıların gelmesi ve uygulanmaya başlaması vatandaşları rehavete sürüklememesi gerektiğinin altını çizen Oruç, "Aşı yapıldıktan sonrada tedbirimizi sağlamalıyız. Toplumsal olarak, bağışıklığımızın belirli bir seviyeye geldikten sonra bu illetten kurtulmuş olacağız" şeklinde konuştu. 

RANDEVU SİSTEMİ AÇILDI

Aşı randevu sisteminin bugün itibariyle açıldığını ifade eden Oruç, "Sağlık çalışanları, randevu MHRS sistemi üzerinden randevularını alabilirler. Hem mesai içi, hem de mesai dışı aşılamalar yapılabilecek. Huzur evi sakinlerine ise, biz giderek aşılamalarını bulundukları yerlerde yapacağız" diye konuştu.

Yorumlar (0)