banner1518

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

Samsun'daki kıyı erozyonunda yeni şüphe

Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, Atakum sahilinde yaşanan kıyı erozyonunun artmasının nedeninin, sahilden kum çekilmesi olduğunu öne sürdü

SAMSUN 23.02.2021, 22:00 24.02.2021, 00:01
559
Samsun'daki kıyı erozyonunda yeni şüphe

Samsun'daki kıyı erozyonuna ilişkin yeni şüphe Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, Atakum sahilinde yaşanan kıyı erozyonunun artmasının nedeninin, sahilden kum çekilmesi olduğunu öne sürdü

Samsun İnşaat Mühendisleri Odası Cevat Öncü, Atakum İlçesi Çakırlar Yalı mevkinde yaşanan kıyı erozyonunu artıran nedenler arasında, bazı firmaların ve kamu kurumlarının, sahilden kum çekmesi olduğunu iddia etti.

'BOYUTUNU ARTIRDI'

Yaşanan kıyı erozyonun ilk nedeninin Dereköy Balıkçı Barınağı'nın olduğunun altını çizen önce Öncü, sahilden alınan kumların oyulmalara olumsuz etki ettiğini ve tahribatın boyutunu artırdığını söyledi. 

'ÖNEMLİ ETKİSİ VAR'

Dereköy Balıkçı Barınağı'nın çok gerekli olmamasına rağmen bir kaç yüz metre uzatılmasıyla birlikte kıyı oyulmalarının başladığını söyleyen Öncü, " Burası doğaya zarar vermekle kalmadı, yapılan işin kapasitesini de artırmadı. Zamanla Bafra tarafına kum yığılması, merkez tarafında da oyulmalar başladı. Ben de sahilden bazı kurumların ve firmaların kum alıp, bu işi ticarete döktüklerini duyuyorum. Bu da, yaşanan erozyonu artırma yönünde önemli etkisi vardır" dedi.

'ŞÜPHELERİMİZİ DOĞRULADI'

Kamyonlarla ve yükleyicilerle sahilden kum alındığını duyduklarını kaydeden Öncü, "Sahile baktığımız zaman da bu şüphelerimizi doğruluyor. Sahildeki bazı malzeme satıcılarında da bu kumlar satılıyor. Eğer yetkililer malzeme satıcılarından ve sahildeki kumlardan örnek alır ve incelerse, bunu öğrenmek zor olmaz. Sahilden alınan kumlar oyulmalara çok olumsuz etkiler yapar, tahribatın boyutunu artırır. Bunun en kısa zamanda önüne geçilebilir" ifadelerini kullandı. 

Samsun sahilinde bir iş makinesinin denizden kum çekerek kamyona yüklediği bu fotoğraf 28 Kasım 2018 tarihinde çekildi. 

Merve İLHAN


 

Yorumlar (0)