banner1518

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

banner1581

Samsun'da vahim tablo! "Sedyede sıra bekleyen hastalar var" 

Samsun Tabip Odası Başkan Dr. Funda Furtun, hastanelerde servis ve yatak sayısının artırılmasına rağmen yatış için yer bekleyen hastaların olduğunu öne sürdü

SAMSUN 10.12.2020, 08:14 10.12.2020, 09:29
1043
Samsun'da vahim tablo! "Sedyede sıra bekleyen hastalar var" 

Samsun'da vahim tablo! "Sedyede sıra bekleyen hastalar var" - Samsun Tabip Odası Başkan Dr. Funda Furtun, hastanelerde servis ve yatak sayısının artırılmasına rağmen yatış için yer bekleyen hastaların olduğunu öne sürdü

Samsun'da koronavirüs vaka artışı nedeniyle hastanelerde servis ve yatak sayısının artıılmasına rağmen, acil servislerde ve sedyede yer bekleyen hastaların olduğunu ifade etti. 

14 GÜN TAM KAPANMA ŞART 

Orta ve ağır vakalar için ise yatak ve servis sayılarının arttırılmasına rağmen yetmediğini belirten Başkan Furtun sözlerine şunları ekledi: "Acillerde özellikle Eğitim Araştırma ve Gazi Devlet Hastanesi’nde yatış için yer bekleyen sedyede hastalar var. Bu dönem şehir dışı yoğun bakım sevkleri kapatıldı. Buna rağmen yoğun bakım yatağı için halen sıkıntı devam ediyor. Samsun ilinde artış hızı özel tedbirler gerektiriyor. Hafta sonu kısıtlamasının yeterli olamayacağını görüyoruz. Bu sebeple minimum 14 gün boyunca mülki idare yetkisinde azami kısıtlama tavsiye ediyoruz" dedi.  

PROBLEMLER DEVAM EDİYOR

Filyasyon ekiplerinin sayısının artırıldığını belirten Başkan Furtun, ''Vaka sayıları fazla olduğu için, hastalara ilaç ulaştırma sürelerinde gecikmeler var. Henüz tam anlamıyla yeterli sayıya ulaşamadık. Bu vakaların fazla olmasından kaynaklanıyor. Filyasyon ekiplerimiz 2 katına çıkartıldı. Hastalara ulaşma süreleri kısaldı fakat halen yeterli seviyede değil'' ifadelerini kullandı.

6 BİN 500'E ÇIKTI

Samsun'da günlük test sayısının 4 binden, 6 bin 500'e çıktığını söyleyen Başkan Furtun, ''Pozitiflik oranı yüzde 40'larda devam ediyor. Vaka sayılarında hissedilen bir azalma yok ama pozitiflik oranında bir miktar düşüş yaşandı. Hafta sonu yasakları yeni başladığından dolayı, vakalardaki süreci önümüzdeki hafta görebiliriz diye düşünüyorum. Şu ana kadar alınan kararlar bu şekilde etki gösterdi'' diye konuştu.

Emre ÖNCEL 

Yorumlar (0)