banner1518

banner1567

banner1575

banner1345

banner1525

banner1324

Samsun'da sendikalardan asgari ücret açıklaması! 'Kabul etmiyoruz'

Samsun'da TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK tarafından yapılan ortak açıklamada, "Belirlenen asgari ücreti kabul etmiyoruz" denildi

SAMSUN 29.12.2020, 08:20 29.12.2020, 09:08
214
Samsun'da sendikalardan asgari ücret açıklaması! 'Kabul etmiyoruz'

Samsun'da sendikalardan asgari ücret açıklaması! 'Kabul etmiyoruz'' - Samsun'da TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK tarafından yapılan ortak açıklamada, "Belirlenen asgari ücreti kabul etmiyoruz" denildi

Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un asgari ücretin 2021 yılı için brüt 3 bin 577 net 2 bin 825 lira olacağını söylemesinin ardından, konuyla ilgili ortak basın açıklaması yapan TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK,  3 bin liranın altında olan bir asgari ücreti kabul etmediklerini söyledi.

EN AZ 3 BİN LİRA

Ortak basın açıklaması yapan işçi sendikaları, ''İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebiydi. Fakat açıklanan asgari ücret istediğimiz gibi olmamıştır. Biz işçi kesimi olarak net 3 bin liranın altında bir ücreti kabul etmedik ve etmeyeceğiz'' ifadelerini kullandı. 

İŞÇİLER MUTLU OLMADI 

Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi gerektiğini belirten sendikalardan yapılan açıklama şu şekilde devam etti, " 2021 yılı için asgari ücret zammı 2 bin 825 lira olarak belirlenmiştir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi hükümet tercihini, dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıydı. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak asgari ücretin yürürlüğe girmesi amacıyla tüm imkanların seferber edilmesi gerekirken, durum hiç de öyle olmamıştır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret yine açıklanamamıştır."

Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)