banner1620

banner1567

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Samsun'da öğretmenlerden 'meslek kanunu' talebi

Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ve Milli Eğitim Bakanlığı'na seslenerek meslek kanunu talebinde bulundu.

Samsun 23.11.2020, 13:48
172
Samsun'da öğretmenlerden 'meslek kanunu' talebi

Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Hamdi Yıldız, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ve Milli Eğitim Bakanlığı'na seslenerek meslek kanunu talebinde bulundu.Yıldız, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere verilebilecek en güzel hediyenin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun olacağını söyleyerek TBMM'ye ve Milli Eğitim Bakanlığı'na seslendi.

Kanunun eksikliğinden söz eden Yıldız, Ülkemizde resmî ve özel eğitim kurumlarında fiilen görev yapan 1 milyon 200 bin öğretmen var iken, öğretmenin yetiştirilmesinden emekliliğine kadar öğretmenlik mesleğini bütün olarak ele alan bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun olmaması; hukuki açıdan boşluk, mesleki açıdan ise yoksunluktur." dedi.

MESLEK KANUNUMUZU İSTİYORUZ

Kanunun çıkarılması için gerekli olan tek şeyin irade olduğunu belirten Yıldız, hedefler ve gerçekler bağlamında uluslararası standartlara uygun bir kariyer mesleği niteliğini taşımalı; öğretmenin etkinliğini artıracak, itibarını yükseltecek hükümler içermelidir. Meslek kanununun yapılması için gereken talep de yazılması için gereken birikim de var. Bundan sonra bir tek şeye ihtiyaç var. O da kanunun çıkarılmasını hızlandıracak irade. Bizler Türkiye’nin bütün illerinden hep birlikte o iradeyi harekete geçirmek için sesleniyoruz: Meslek kanunumuzu istiyoruz, daha fazla beklemek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

VAATLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRME ZAMANI

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun meclis gündemine getirilmesini talep eden Yıldız, “Eğitim çalışanlarımız, yılda bir gün övgü cümleleriyle geçiştirilen anma günlerini beklemiyor. 24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, haklarını koruyup geliştirecek, çalışma şartlarını iyileştirecek, uğradıkları şiddeti önleyecek, sorunlarına çözüm üretecek ve mesleklerinin itibarını hak ettiği yere taşıyacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir. Zaman, vaatleri gerçeğe dönüştürme, hedefleri sonuca ulaştırma zamanıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, bu hususlar temelinde çıkarılacak Öğretmenlik Meslek Kanunu’na katkı ve destek sunacağımızı bir kez daha ifade ediyor; siyasi iradeyi, TBMM’yi ve Bakanlığı bu konuda adım atmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)