banner1518

banner1577

banner1575

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

Samsun'da mutant virüs kabusu! Bakanlık özel ekip görevlendirdi

 Ünlü gazeteci Muharrem Sarıkaya, köşe yazısında mutant virüs nedeniyle Samsun'a özel ekip gönderildiğini iddia etti

SAMSUN 22.02.2021, 09:59
412
Samsun'da mutant virüs kabusu! Bakanlık özel ekip görevlendirdi

Samsun'da mutant virüs kabusu... Ünlü gazeteci Muharrem Sarıkaya, köşe yazısında mutant virüs nedeniyle Samsun'a özel ekip gönderildiğini iddia etti

Ünlü gazeteci Muharrem Sarıkaya, köşe yazısında Samsun'daki yeni vakaların yüzde 50'sinde İngiliz mutant virüsün tespit edildiğini belirterek özel bir ekibin gönderildiğini ileri sürdü.

"SAMSUN MU? " SORUSU

Sarıkaya'nın,  'O şehirde mutant yüzde 50'yi geçti...' başlıklı yazısı endişe verdi. Sarıkaya, bakanlık çevrelerinin 'bir kentte son yapılan PCR testlerinin yüzde 50'den fazlasında İngiltere'de görülen varyant virüs tespit edildiğini' aktardığını belirterek, bakanlık yetkilisine, "Samsun mu?" diye sorduğunu ve 'evet' cevabı aldığını söyledi. 


 

GÖREVE BAŞLADILAR

Sağlık Bakanı Koca'nın 1 Mart tarihi itibariyle belirlenen kriterler kapsamında normalleşme çalışmalarının başlayacağını belirtmesi üzerine,  yetkililere mutasyona uğramış virüsleri sorduğunu belirten Sarıkaya, "Konuyla ilgili Bakanlık çevreleri, Türkiye’de de artışın görüldüğüne vurgu yaptı. Hatta, bir kentte son yapılan PCR testlerinin yüzde 50’den fazlasının İngiltere’de görülen varyant virüs tespit ettiğini belirtti.  Bakanlık yetkilisini biraz zorladım baktım il adını vermek istemiyor.  Önceki duyumlarımdan da yola çıkarak, “Samsun’dan mı söz ediyorsunuz?” deyince şaşırdı. Samsun için toplum sağlığı alanında uzman olan özel bir ekibin görevlendirildiğini ve mutant virüsün baskılanması için göreve başladıklarını belirtti" dedi. 

KURALLARA UYULMUYOR 

Karadeniz'deki vakaların yüksekliğinin asıl nedeninin  ev ziyareti ve kurallara dikkat edilmemesi olduğunu kaydeden Sarıkaya,  "Hemen belirteyim, yüz binlik dilimlerde Trabzon, Rize ve Ordu'daki verilerin zirve yapmasının gerisinde tek başına mutantın etkisi yokmuş. Doğu Karadeniz'deki yüksekliğin gerisinde, aile, arkadaş ziyaretlerinin yüksek olması ile maske ve mesafeye dikkat edilmemesinin yattığını belirtti" ifadelerini kullandı. 

FURTUN DA AÇIKLAMIŞTI 

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, Samsun'daki vaka artışının en büyük etkeninin mutant virüs olduğunu ileri sürmüştü.

Yorumlar (0)