banner1518

banner1567

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Samsun'da meslek lisesi, tekstil fabrikası gibi çalışıyor

İlkadım İlçesi Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde oluşturulan tekstil atölyesinde öğretmen, öğrenci ve usta öğreticilerden oluşan ekip,  8 ayda 13 kişilik ekip tarafından 55 bin adet üretilen önlük ve binlerce ürün, hastanelere ulaştırıldı

SAMSUN 26.12.2020, 10:55 26.12.2020, 11:03
290
Samsun'da meslek lisesi, tekstil fabrikası gibi çalışıyor

Samsun'un İlkadım İlçesi'nde bulunan Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde oluşturulan tekstil atölyesinde, sağlık çalışanları için kıyafet ve özel önlük üretiyor. Okul müdürü Emine Çelebi ise, "55 bin adet tek kullanımlık önlük üretip hastanelerimize gönderdik. Hastanede kullanılabilen aklınıza gelen her türlü tekstilin üretimini burada yapabiliyoruz" dedi.


55 BİN ÜRÜN ÜRETİLDİ
Sema Cengiz Büberci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğretmen, öğrenci ve usta öğreticilerden oluşan ekip, okullarında oluşturdukları atölyede, sağlık çalışanları için gerekli olan kıyafet, önlük ve hastalar için kullanılan tekstil ürünlerinin üretimini yapıyor. Atölyede, sağlık çalışanları için kıyafet, ortopedi önlüğü, diyaliz örtüsü, yoğun bakım hastaları için kullanılan kol bandı, yeni doğan battaniyesi, kuvöz örtüsünün yanı sıra son dönemde özellikle pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan tek kullanımlık önlükler üretiliyor. Hastanelerden gelen talepler doğrultusunda son dönemde özellikle tek kullanımlık önlüklerin üretimine ağırlık verilen atölyede; 8 ayda 13 kişilik ekip tarafından 55 bin adet üretilen önlük ve binlerce ürün, hastanelere ulaştırıldı. Atölyede hummalı üretimlerinde hijyene son derece önem veren ekip; talep ve siparişleri yetiştirmek için de özveriyle çalışıyor.

TEK KULLANIMLIK ÖNLÜKLER
Sağlık çalışanları için 2 yıl önce özel ürünler üretmeye başladıklarını ancak pandemi sürecinde tek kullanımlık önlük üretimine yoğunlaştıklarını belirten Müdür Çelebi, "Bu zamana kadar da 55 bin adet tek kullanımlık önlük üretip hastanelerimize ve sağlık müdürlüğümüze gönderdik. Bizden talep edilen bütün ürünleri en kısa sürede ve en iyi şekilde üretmeye özen gösterdik.  Hastanelerin bizden moda tasarım alanında talep edebileceği her şeyi üretebilme potansiyeline sahibiz. Ameliyathanelerde kullanılan yeşil örtülerden, diyaliz bölümünde kullanılan örtülere kadar, yeni doğan ünitesindeki kapı süslemesine kadar hastanede kullanılabilen aklınıza gelen her şeyin üretimini burada yapabiliyoruz" dedi.

TALEP DOĞRULTUSUNDA ÜRETİM
Sağlık İl Müdürlüğü'nün talebi doğrultusunda üretim yaptıklarını belirten Çelebi, "Ürettiğimiz bu tek kullanımlık önlükleri bütün sağlık çalışanları kullanıyor. Özellikle hastane içerisinde Kovid-19 hastaları ile temasta olan ve ayrıca filyasyon ekipleri de üretilen bu tek kullanımlık önlükleri kullanıyor. Şu anda ise İl Sağlık Müdürlüğü’nün bize yeni talebi bu tek kullanımlık önlüklerin yerine yıkanabilir türde önlük üretmemiz yönünde olunca biz de bununla ilgili çalışma başlattık. Gece gündüz demeden çalışmalarına herkes devam ediyor. Çok ciddi bir üretim kapasitesine de ulaşmış durumdayız. Bu süreçte meslek liseleri de taşın altına elini koydu" ifadelerini kullandı.

HEM İŞ HEM STAJ
Uzaktan eğitim sürecinde de üretmeye devam ettiklerini belirten okul müdür yardımcısı Mehtap Elmas da, "Atölyemizde şu anda 6 öğrencimiz de staj yapmakta. Bu öğrencilerimizde üretime katılıyorlar. Ayrıca usta öğreticilerimiz ve öğretmenlerimizde üretim bandında çalışmalarını sürdürüyor. Okullarımız uzaktan eğitim sürecine geçti ancak biz ara vermeden üretmeye devam ediyoruz. Öğrencilerimizde işlerinin başında hem mesleki becerileri yeterli duruma geliyor hem de mezun olmak için gerekli ola staj uygulamalarını burada tamamlıyorlar" şeklinde konuştu.

KOVİD TEDBİRLERİ ALINDI
Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarına kendilerinin de katkıda bulunmak istediklerini belirten Moda Tasarım Teknolojileri Tasarımı Bölümü Şefi Ayşe Bük ise, "Bu atölyemizde öğrencilerimiz, usta öğreticilerimiz ve biz birlikte üretim yapıyoruz. Kovid-19 sürecinde hastanelerimizin ihtiyacı olan tek kullanımlık önlükleri üretirken de iş sağlığı güvenliği tedbirlerini dikkate alarak üretim yapıyoruz. Hastanelerimizin çarşafları olsun, normal çalışanların kıyafetleri olsun bunların da üretimini yapıyoruz. Elimizi taşın altına koyuyoruz" ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (0)