banner1579

banner1584

banner1575

banner1499

banner1576

banner1534

banner1581

Samsun'da fındık üreticisi endişeli

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü,  hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olmasının çiftçiyi endişelendirdiğini söyledi

SAMSUN 15.01.2021, 08:40
63
Samsun'da fındık üreticisi endişeli

Samsun'da üretici endişeli Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü,  hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olmasının çiftçiyi endişelendirdiğini söyledi

Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü,Türkiye’de en çok fındık üretiminin yapıldığı illerden biriyiz. Havaların böyle gitmesi durumunda fındıkların uç vereceğini, aldanıp döllenmeye döneceğini biliyoruz. Fındık döllenmeye dönüp, çiçek açarsa Nisan başı ve Mart sonunda don, kırağı ve zirai don olursa çiftçiyi büyük bir sıkıntı bekler” dedi.

SIKINTI YAŞIYORUZ

Samsunda, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle fındık üreticinin endişe yaşadığını belirten Tütüncü, Şu anda kışın tam ortasındayız. Eskiden bu zamanlarda kar yağışı ve yağmur oldukça fazla oluyordu. Ülkemizde bir kuralık söz konusu. Yağışların mevsiminde yağmamasından dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Fındıkla ilgili de büyük bir endişemiz var. Havaların böyle gitmesi durumunda fındıkların uç vereceğini, aldanıp döllenmeye döneceğini biliyoruz. Fındık döllenmeye dönüp, çiçek açarsa Nisan başı ve Mart sonunda don, kırağı ve zirai don olursa çiftçiyi büyük bir sıkıntı bekler" diye konuştu.

ZARARLILARLA MÜCADELE

Bu yıl Samsun’da rekoltenin 550 bin ton civarında olduğunu hatırlatan Tütüncü şunları söyledi, "Bir önceki yıl Samsun’da rekolte 500 bin ton civarındaydı. Havalar böyle güzel geçer de daha sonra don olursa sıkıntı olur. Mart ayında sis, duman ve don olursa fındık üreticisini zor zamanlar bekler. Amerikan beyaz kelebeği gibi zararlılar ile ayrıyeten mücadele ediyoruz. Fındık bahçesini düzenli ilaçlayan ve bakımını yapan çiftçilerimizin bu zararlıların oluşturduğu tahribatı yüzde 50 oranında azalttı."

Yorumlar (0)